Káčer sa stretol so šéfmi diplomacií Česka a Rakúska. Diskutovali o spolupráci, migrácii aj Ukrajine

Káčer sa stretol so šéfmi diplomacií Česka a Rakúska. Diskutovali o spolupráci, migrácii aj Ukrajine
Zdroj foto: Facebook/Rastislav Káčer
Regionálna spolupráca, aktuálna situácia na Ukrajine, ale tiež migrácia, dianie na západnom Balkáne či budúcnosť Európskej únie boli témami sobotného stretnutia šéfov diplomacie krajín Slavkovského formátu (S3) v kaštieli Belá. Zúčastnil sa na ňom minister zahraničných vecí SR Rastislav Káčer, šéf českej diplomacie Jan Lipavský a rakúsky minister pre európske a medzinárodné záležitosti Alexander Schallenberg. Slovenský šéf diplomacie o tom informoval na sociálnej sieti.

"Zhodli sme sa, že naším spoločným a hlavným záujmom je ukončenie ruskej agresie na Ukrajine, a to bez obmedzenia jej nezávislosti, suverenity či územnej celistvosti. Ukrajina, ktorej budeme naďalej poskytovať všestrannú pomoc a podporu, musí zároveň dostať reálnu šancu geopoliticky sa ukotviť v štruktúrach slobodných krajín politického Západu," vyhlásil Káčer. Zároveň potvrdil, že rešpektovanie základných demokratických hodnôt je esenciou fungovania Európskej únie a všetky členské štáty musia pravidlá dodržiavať rovnako.

Káčer ocenil aj dobré susedské vzťahy a spoluprácu v rámci Slavkovského formátu, ktorý podľa neho prináša pridanú hodnotu obyvateľom a posilňuje regionálny hlas aj pri globálnych zahraničnopolitických témach. "Preto chceme do budúcna hľadať spoločné témy aj s partnermi mimo strednej Európy," dodal.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá