Vandali pri Kyjeve vyrezali z fasády Banksyho dielo. Vraj ho chceli predať a peniaze poslať armáde

Vandali vyrezali z fasády domu v Hostomeli pri Kyjeve graffiti, ktoré namaľoval známy britský umelec Banksy. Polícia páchateľov zadržala. Tí sa bránia, že chceli dielo predať a získané peniaze poslať ukrajinskej armáde.

Ukrajinská polícia zadržala za krádež osem ľudí. Obraz zmizol v piatok. Na ukradnutom diele, vytvorenom na žltej omietke domu, je vyobrazená žena oblečená v župane a s natáčkami na hlave, ktorá má na tvári plynovú masku a v ruke hasiaci prístroj - stála vedľa obhorených zvyškov okna. Obraz nanesený na omietku domu páchatelia vyrezali spolu so zatepľovacou izolačnou vrstvou.

"Skupina ľudí sa pokúsila ukradnúť Banksyho nástenné dielo. Vyrezali ho z múru domu zničeného Rusmi," napísal v piatok večer gubernátor Kyjevskej oblasti Olexij Kuleba na sociálnej sieti Telegram. Pripojil aj fotografiu múru, na ktorom už dielo chýba.

"Na mieste bolo zatknutých niekoľko ľudí. Dielo je v dobrom stave a je v rukách úradov," dodal gubernátor.Ostatné nástenné obrazy v tejto oblasti, ktorých tvorcom je podľa predpokladov tiež Banksy, sú pod ochranou polície, oznámil Kuleba. 

Šéf kyjevskej polície Andrij Nebytov uviedol, že ako možných páchateľov "identifikovali osem ľudí" a v tejto veci sa začalo predbežné vyšetrovanie.

"Všetci (zatknutí) sú vo veku 27 až 60 rokov. Sú obyvateľmi Kyjeva a mesta Čerkasy, ktoré sa nachádza približne 200 kilometrov juhovýchodne od ukrajinskej metropoly," dodal Nebytov.

K autorstvu siedmich nástenných grafitov v rôznych mestách Ukrajiny, zničených ruskými útokmi, sa Banksy priznal v polovici novembra v rozhovore pre server o umení The Art Newspaper.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá