Údajný šéf jakšíkovcov čelí ďalšej obžalobe

Údajný šéf jakšíkovcov čelí ďalšej obžalobe
Zdroj foto: TASR
Údajný šéf jednej z bratislavských skupín podsvetia Libor Jakšík opäť stojí pred súdom v ďalšom prípade vydierania. Tentoraz čelí s Mariánom S. obžalobe za dva prípady.

V prvom ich prokuratúra obžalovala, že v auguste 2010 donútili vyhrážkami poškodeného Milana B., aby s nimi išiel na notársky úrad a podpísal dlžobný úpis dlhu vo výške 51 500 eur. Vzniknúť mal predchádzajúcou pôžičkou na základe ústnej dohody, ktorú si ale podľa obžaloby Milan B. v skutočnosti od Jakšíka nevzal.

V polovici septembra potom obaja obžalovaní údajne prišli za poškodeným a predložili spomínanú notársku zápisnicu. Žiadali ho, aby dlh splatil predajom rodinného domu jeho priateľky. Jakšík ho údajne udieral do sánky, potom mu Marián S. podal pištoľ. Do miestnosti zavolali aj priateľku poškodeného. Pýtali sa ich, či im to stojí za problémy, že im urobia zo života peklo, že o nich všetko vedia. O pár dní poškodení vyplatili údajný vyše 50-tisícový dlh.

V druhom prípade dvojica obžalovaných údajne vydierala architekta, aby vrátil polovicu honorára súvisiacu s rekonštrukciou kaviarne, a to necelých dvetisíc eur. Údajne padli vyhrážky, že ak nevráti polovicu, bude musieť dať späť celý honorár, lebo mu podpália auto. Architekt im požadovanú sumu nezaplatil.

Jakšík obvinenia odmieta. „Skutky, ktoré sú mi kladené za vinu som nespáchal, ani nemohol spáchať Neexistuje motív, prečo by som to mal spáchať,“ povedal na súde. Podľa vlastných slov v tom čase ani nepoznal poškodených z prvého prípadu. Jediné, čo mal spoločné s Milanom B., oznámil polícii už pred začiatkom jeho stíhania 3. novembra 2011. Jakšík tvrdí, že cez Mariána S. kúpil od Milana B. auto – Mercedes triedy S.

Potom Jakšík zisťoval, odkiaľ auto pochádzalo, lebo bolo poruchové. Zistil, kto bol pôvodca a že tento človek predáva autá nečestného pôvodu. Auto chcel reklamovať, neskôr ho zas cez sprostredkovateľa vrátil. Milan B. nemal peniaze na vrátenie kúpnej sumy za auto. Dali mu podpísať notársku zápisnicu, aby uznal tento dlh. Dom mal byť poistkou, že sa dlžoba uhradí. Jakšík považuje tvrdenia poškodeného o vydieraní za vykonštruované, aby sa sám zbavil trestnej zodpovednosti.

Aj Marián S. považuje tvrdenia poškodeného za účelové, aby sa vyhol stíhaniu. Milana B. pozná od roku 2009. Hovoril mu, že sa zaoberá dovozom áut. Dohodli sa na dovoze čierneho Mercedesu. Auto doviezol, používal ho Jakšík, ale začalo sa kaziť. Milan B. bol údajne ochotný odkúpiť ho späť, ale peniaze nemal, lebo doviezol veľa áut. O dlžobe spísali právne záväzný dokument. Podľa Mariána S. si poškodený Milan B. vymyslel násilie ako finále príbehu.

Milan B. pred senátom odmietol, že by pre Jakšíka auto zabezpečoval. Opísal, ako chodil na stretnutia s Jakšíkom a Mariánom S., mal strach. Bol ochotný zaplatiť peniaze, aj keď podľa vlastných slov nič nedlžil.

Libor Jakšík, Marián S. a ďalší traja muži čelia už dlhšie obžalobe v ďalšej kauze vydierania a nebezpečného vyhrážania. V jednom prípade ide o údajné problémy, ktoré mal so skupinou architekt Igor Z. Libor J. údajne nebol spokojný s jeho prácou počas rekonštrukcie jeho kaviarne. V ďalšom prípade tejto staršej obžaloby figuruje ako poškodený muž, ktorý predával pozemky na strednom Slovensku drahšie, ako ich kupoval, čo sa Jakšíkovi nepáčilo.

Mužovi vybuchol dom. Od ďalšieho poškodeného si údajne skupina vyžiadala dlžobný úpis, lebo ho podozrievali, že dal tip na krádež auta jedného ich známeho.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá