Lyžiarska sezóna v Rakúsku začína cenovým šokom. Aké sú ceny za skipasy či ubytovanie?

Lyžiarska sezóna v Rakúsku začína cenovým šokom. Aké sú ceny za skipasy či ubytovanie?
Zdroj foto: TASR/František Iván
Lyžiarska sezóna v Rakúsku začína cenovým šokom, v niektorých oblastiach atakujú ceny denných skipasov hranicu 70 eur. Zdraželi aj ubytovacie služby alebo lyžiarske kurzy.

Tento týždeň sa v rakúskych Alpách naplno rozbehla lyžiarska sezóna, aj keď zhruba dve desiatky lyžiarskych stredísk začali sezónu už skôr. Vo štvrtok sa podľa serveru Bergfex rozbehli vleky napríklad v tirolskej oblasti Kühtai a St. Anton am Arlberg alebo v areáli Saalbach-Hinterglemm v Salzbursku. V najvyšších polohách týchto alpských oblastí je najmenej 40 centimetrov snehu.

Nadšenie návštevníkov rakúskych Álp však trochu tlmia vysoké ceny za ponúkané služby, spôsobené predovšetkým vysokými nákladmi na energie. Podľa serveru oe24.at skipasy v niektorých rakúskych skiresortoch zdraželi o 14 percent, v priemere potom o osem percent.

Napríklad v stredisku St. Anton am Arlberg bude stáť denný skipas pre dospelého od 24. decembra 67 eur, v Kitzbüheli bude okolo prelomu roka za 65 eur, v Schladmingu 63 eur. Lyžiarske stredisko Dachstein West si tento rok ako cenu denného skipasu určilo 57 eur, pričom ešte vlani to bolo 50 eur.

Niektoré strediská teraz vsádzajú na variabilné ceny. Napríklad lanovky vo vorarlberských strediskách Montafon a Brandnertal bude mať lacnejší ten, kto si ich objedná skôr a na internete a na dni s menším vyťažením. Tiež denné skipasy v štajerskom Planai stoja medzi 58 a 68 eurami podľa toho, s akým predstihom si ich človek objedná.

Prevádzkovatelia lanoviek chcú šetriť. Uvažujú napríklad o vypnutí vyhrievania sedačiek, obmedzení nočného lyžovania a osvetlení staníc.

Ľudia, ktorí sú zvyknutí na viac ako jednodňové výlety na zjazdovky, musia siahnuť do vreciek ešte hlbšie. Hotely zdraželi až o 20 percent. Napriek tomu sú izby prinajmenšom do polovice januára z veľkej časti objednané. Po takmer troch rokoch protikoronavírusových opatrení a následnom zdražovaní však ľudia zmenili správanie. Objednávajú si pobyty neskôr a na menej dní.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá