Nemecký Spolkový snem potvrdili, že ukrajinský hladomor bol komunistickou genocídou

ta3 tasr
30.11.2022 22:00

Nemecký Spolkový snem v stredu schválil uznesenie, podľa ktorého bol hladomor na Ukrajine v 30. rokoch minulého storočia genocídou spáchanou sovietskym komunistickým režimom. Informujeme na základe správ agentúr AFP a DPA.

Za návrh hlasovali poslanci vládnej koalície zloženej zo sociálnych demokratov (SPD), zelených a slobodných (FDP) a tiež opoziční poslanci z CDU/CSU. Hlasovania sa podľa AFP zdržali iba strany z okrajov ľavo-pravého spektra. "Ďakujem Bundestagu za toto historické rozhodnutie," reagoval ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na Twitteri. "Pravda vždy zvíťazí," dodal.

O hladomore z rokov 1932 – 1933 hovorí vláda v Kyjeve ako o úmyselnej genocíde zo strany režimu Josifa V. Stalina, ktorého cieľom bolo vykynožiť ukrajinských roľníkov. Komunisti v rámci násilnej kolektivizácie zhabali ukrajinským roľníkom úrodu a nechali ich hladovať. Podľa uznesenia Spolkového snemu zahŕňali kroky sovietskeho režimu aj potláčanie ukrajinského spôsobu života, jazyka a kultúry, čo je "z dnešného pohľadu blízke k historicko-politickej kategorizácii genocídy".

Moskva tvrdí, že hlad na Ukrajine v tom období treba vnímať v kontexte podobných udalostí v strednej Ázii aj Rusku samotnom. Poslanec Spolkového snemu za vládnu Stranu zelených a spolupredkladateľ uznesenia Robin Wagener vyhlásil, že ruský prezident Vladimir Putin dnes koná v "zločineckej tradícii Stalina".

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok