Prelomový verdikt. Ruský súd prvýkrát vyhovel žalobe mobilizovaného občana, oznámil právnik Čikov

Prelomový verdikt. Ruský súd prvýkrát vyhovel žalobe mobilizovaného občana, oznámil právnik Čikov
Zdroj foto: Profimedia
Ruský súd prvýkrát vyhovel žalobe mobilizovaného občana a uznal jeho povolanie do armády za nezákonné, oznámil v stredu právnik a ochranca ľudských práv Pavel Čikov, od ktorého túto správu prevzali médiá, vrátane ruskej redakcie BBC.

Prelomový verdikt vyniesol súd v Gatčine, asi 50 kilometrov od Petrohradu na severozápade Ruska. 

"Súd dnes vyhovel žalobe mobilizovaného," napísal Čikov na sociálnej sieti. Dvadsaťtriročný Pavol Mušumanskij predtým pre svoju náboženskú vieru namiesto povinnej vojenskej služby v armáde absolvoval alternatívnu civilnú službu. Po vyhlásení mobilizácie však dostal povolávací rozkaz a rovno ho poslali do vojenskej jednotky – a to bez ohľadu na námietky Mušumanského, ktorý sa sťažoval aj na to, že ho odviedli bez akéhokoľvek lekárskeho vyšetrenia.

Muž sa obrátil na súd, ktorý ešte v októbri predbežným opatrením pozastavil platnosť rozhodnutia o mobilizácii až do vyriešenia prípadu.

Bez ohľadu na toto rozhodnutie súdu – a bez ohľadu na informáciu z vládneho portálu, že sa mobilizácia nevzťahuje na občanov, ktorí si odslúžili alternatívnu civilnú službu – vojenská jednotka a vojenská správa nechceli Mušumanského pustiť domov. A to napriek tomu, že podľa zákona sa rozhodnutia súdu majú plniť bez meškania pod hrozbou pokuty, napísal vtedy denník Kommersant.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá