Ukrajinská linka pre Rusov, ktorí sa chcú vzdať, rieši až 100 otázok denne

ta3 čtk
30.11.2022 11:08

Pracovníci na horúcej linke, ktorú zriadili ukrajinské úrady pre ruských vojakov, ktorí sa chcú radšej vzdať ako proti Ukrajine bojovať, riešia až 100 otázok denne. Ukrajinci spustili projekt nazvaný "Chcem žiť" v septembri, odvtedy zaznamenali 3500 kontaktov od vojakov ruskej inváznej armády alebo ich príbuzných, píše stanica BBC News na svojom webe.

ONLINE: Ukrajina po ruských útokoch obnovuje dodávky elektriny,
TASR/AP

Zavolaním na horúcu linku alebo zadaním údajov prostredníctvom komunikačných aplikácií si podľa nej môžu ruskí vojaci dohodnúť najlepší spôsob, ako sa vzdať ukrajinským silám. Množstvo kontaktov od Rusov na ukrajinskej horúcej linke podľa BBC zrejme vzrástol po tom, čo ruský prezident Vladimír Putin ku koncu septembra vyhlásil čiastočnú mobilizáciu stoviek tisíc Rusov, a potom aj potom, čo ukrajinské ozbrojené sily okolo 11. novembra oslobodili juhukrajinské mesto Cherson. "Chceme sa zamerať najmä na čiastočne mobilizovaných, ktorí nielenže nemôžu bojovať, ale sú predhodení ako potrava pre delá," hovorí Vitalij Matvijenko, ktorý stojí na čele tohto programu. Iniciatíva im podľa neho garantuje život, pokiaľ sa dobrovoľne vzdajú.

Podľa jednej z pracovníčok ukrajinského veliteľstva pre zaobchádzanie s vojnovými zajatcami, ktorá s volajúcimi ruskými vojakmi komunikuje a ktorú BBC označila ako Svitlanu (čo nie je jej pravé meno), sú najrušnejšie večery. Vojaci majú viac voľného času a môžu sa vytratiť, aby si zatelefonovali. "Najskôr počujeme hlas, väčšinou mužský. Často je čiastočne zúfalý, sčasti frustrovaný, pretože nerozumie plne tomu, ako horúca linka funguje, alebo či je to nastražená pasca," opisuje táto žena.

Niektorí volajúci sa podľa Svitlany tiež nechcú rovno vzdať, ale zistiť, ako by to mohli urobiť v prípade potreby. Iní volajú, aby provokovali, hovorí a zároveň dodáva, že si však nemyslia, že všetci z nich veria nepodloženým tvrdením Kremľa o ukrajinských nacistoch. "Nemôžeme súdiť celú krajinu. Väčšina z nich sa bojí o svoj život," hovorí táto žena. Tá zároveň stanicu BBC nesmela prezradiť, koľkým Rusom už pomohla sa vzdať, alebo ako presne tento proces vyzerá. Jedna z prvých vecí, ktorú Svitlana po ruských vojakoch chce, je, aby oznámili svoju polohu, kým dostanú ďalšie inštrukcie. Moskva už medzitým podľa BBC zrejme telefónne čísla horúcej linky zablokovala pre hovory z Ruska alebo ruských sim kariet.

Projekt "Chcem žiť" vyrobil aj video, v ktorom ruských vojakov vyzýva, aby si položili otázku - za čo bojujú. Sprevádza ho okrem iného zvuky explózií a obrázkov zrejme vzdávajúcich sa ruských bojovníkov, opisuje BBC, podľa ktorej je to súčasťou informačnej vojny. Ide o ukrajinskú snahu o oslabenie ruskej morálky. Ruskí vojaci, ktorí kapitulujú, môže Kyjev tiež použiť na výmeny za svojich bojovníkov. Predpokladá sa, že na oboch stranách sú tisíce vojnových zajatcov, ale presné počty nie sú známe.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok