Nepokoje v Číne pokračujú, protestujúci po novom žiadajú aj politické slobody

ta3 tasr
30.11.2022 09:46

Nové potýčky vypukli v utorok večer medzi políciou a protestujúcimi v juhočínskom meste Kuang-čou a trvali až do stredy. Došlo k nim v rámci vlny demonštrácií proti covidovým lockdownom po celej Číne, ale medzičasom na nich ľudia začali žiadať aj politické slobody. Informuje agentúra AFP.

Nepokoje v Číne pokračujú, protestujúci po novom žiadajú aj politické slobody
AP Photo/Samantha Laurey

Najvyšší bezpečnostný orgán Číny v utorok neskoro večer varoval, že úrady budú "zasahovať" proti protestom, ktoré sú najmohutnejšie od prodemokratických zhromaždení v roku 1989 - tie režim krvavo potlačil. Protesty vypukli cez víkend vo veľkých čínskych mestách vrátane Pekingu a Šanghaja, pričom režim nasadil obrovský bezpečnostný aparát, aby rýchlo akékoľvek ďalšie nepokoje zastavil.

V utorok neskoro večer však vypukli nové zrážky v meste Kuang-čou a trvali až do stredy, čo potvrdili svedkovia a zábery na sociálnych sieťach overené agentúrou AFP. Príslušníci bezpečnostných zložiek v ochranných proticovidových kombinézach vytvorili rady plece pri plece, zakrývali sa priehľadnými štítmi a takto postupovali ulicou v mestskom obvode Chaj-ču. Okolo nich pritom lietali úlomky rozbíjaného skla, ukazovali videá zverejnené na sociálnych sieťach. Na videách bolo počuť, ako ľudia kričia a jačia, a bolo vidieť rozstavené oranžovo-modré barikády.

Ľudia hádzali do policajtov rôzne predmety a neskôr niekto nafilmoval približne desať mužov so zviazanými rukami, ako ich polícia odvádza. Obyvateľ mesta s priezviskom Čchen pre AFP v stredu povedal, že bol svedkom, ako sa okolo 100 policajtov blíži k štvrti Chou-ťiao v mestskom obvode Chaj-ču a v utorok neskoro večer tam zatýka najmenej troch mužov. Spúšťačom protestov bola politika nulovej tolerancie voči covidu, keď vláda zatvárala do lockdownov obrovská množstvá ľudí a dusila tým ekonomiku.

Urýchľovačom hnevu čínskych obyvateľov bol smrteľný požiar v Urumči, hlavnom meste severozápadného regiónu Sin-ťiang. Ľudia pripísali vinu za to, že obete uviazli vo vnútri horiacej budovy, vládnym obmedzeniam proti covidu. Demonštranti však žiadajú už aj oveľa širšie politické reformy v komunistickej Číne, niektorí dokonca vyzývajú prezidenta Si Ťin-pchinga na odchod.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok