Lietadlo zaútočilo na vojakov Stredoafrickej republiky a ich ruských spojencov. Útok spôsobil len materiálne škody

ta3 TASR
28.11.2022 20:37

Neidentifikované lietadlo v noci na pondelok bombardovalo jednotky armády Stredoafrickej republiky a ich ruských spojencov. Útok však spôsobil len materiálne škody, uviedla v pondelok vláda SAR.

lietadlo obloha oblaky mrak 1140 px (ČTK/Tetra Images/Dermot Conlan)
ČTK/Tetra Images/Dermot Conlan

Lietadlo sa pri útoku zameralo na základňu armády SAR a továreň na spracovanie bavlny a "zhodilo výbušniny na mesto" Bossangoa na severe SAR. Následne toto lietadlo odletelo smerom na sever. Severne od mesta Bossangoa, ktoré bolo donedávna v rukách povstalcov, leží Čadská republika. SAR je jednou z najchudobnejších a najnestabilnejších krajín na svete, odkedy sa v roku 1960 stala nezávislou od Francúzska. Pokojné časy zažívajú jej obyvatelia len vzácne. V roku 2012 tam vypukla občianska vojna, ktorú utlmil zásah bývalej koloniálnej veľmoci Francúzska a nasadenie mierovej misie OSN.

V roku 2020 však koalícia povstalcov začala postupovať na hlavné mesto Bangui a pohrozila zosadením vlády. V tejto situáciu Rusko do SAR vyslalo polovojenské jednotky, ktorých úlohou bolo odraziť hrozbu zosadenia vlády a potom získať späť veľkú časť územia ovládaného povstalcami. Vláda v Bangui označila týchto ozbrojencov za vojenských poradcov. Francúzsko, OSN a ďalšie štáty však deklarovali, že môže ísť o žoldnierov z tzv. Vagnerovej skupiny podporovanej Kremľom.


zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok