Irán má dôkazy o zapojení západných krajín do protestov súvisiacich so smrťou mladej Kurdky

28.11.2022 10:55

Irán má dôkaz, že do rozsiahlych protestov, ktoré vypukli v Iráne po smrti mladej Kurdky Mahsy Amíníovej, sú zapojené západné krajiny, uviedlo v pondelok iránske ministerstvo zahraničných vecí. Informujeme podľa správy agentúry Reuters.

Irán má dôkazy o zapojení západných krajín do protestov súvisiacich so smrťou mladej Kurdky
Foto: TASR/AP

"Máme špecifickú informáciu, ktorá dokazuje, že Spojené štáty, západné krajiny a niektorí americkí spojenci zohrali pri protestoch rolu," uviedol hovorca iránskeho rezortu diplomacie Náser Kanání. Rozsiahle protesty vypukli v Iráne v polovici septembra po smrti mladej Kurdky Mashy Amíníovej, ktorá   zomrela vo väzbe. Krátko predtým ju zatkla teheránska mravnostná polícia za údajné porušenie pravidiel obliekania pre ženy.

Iránska aktivistická tlačová agentúra HRANA uviedla, že protesty si vyžiadali už najmenej 448 mŕtvych, medzi ktorými je aj 63 detí. Zahynulo pri nich aj 57 členov bezpečnostných síl a približne 18.170 osôb bolo zatknutých. Podľa agentúry Reuters predstavujú protesty jednu z najväčších výziev pre vládny estabilišment zložený prevažne z duchovných od Iránskej islamskej revolúcie z roku 1979.

Témy: Irán protest
zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok