Rekordná nezamestnanosť podľa Fica nie je prekvapením

Aktualizované:
Zvyšujúca sa miera nezamestnanosti podľa premiéra Roberta Fica nie je prekvapením, keďže nezamestnanosť narastá v celej eurozóne. "Chcel by som preto požiadať všetkých, aby sme sa neprekvapovali, že na Slovensku stúpa nezamestnanosť," uviedol v reakcii na to, že miera nezamestnanosti v decembri medziročne vzrástla o 0,85 percentuálneho bodu na 14,44 %.

S Európou sme prepojení

Bola tak naďalej najvyššia od mája 2004, kedy dosiahla 14,47 %. Slovensko podľa Fica nemožno vytrhnúť z kontextu eurozóny vzhľadom na to, že je otvorenou ekonomikou a 85 % produkcie končí v krajinách Európskej únie. Poukázal pritom na to, že nezamestnanosť v štátoch eurozóny sa blíži k 12 %.

Boj s nezamestnanosťou je podľa Fica najväčšou výzvou pre súčasnú vládu. "Budeme bojovať za záchranu každého jedného pracovného miesta," povedal. Upozornil pritom na to, že miera nezamestnanosti stúpala aj za predchádzajúcej vlády. Nové pracovné miesta má podľa predsedu vlády priniesť presun nevyčerpaných eurofondov na podporu zamestnanosti.

Dôsledok vládnych opatrení?

Atentát na slovenskú ekonomiku má podľa predsedu SDKÚ-DS Pavla Freša svoje prvé obete a ekonomika krváca.

Šéf opozičnej strany tak reagoval na správu o rekordnej nezamestnanosti. Podľa neho je to dôsledkom takých opatrení, ako je zvýšenie daní a odvodov, či zhoršenie podmienok pre zamestnávanie cez zmeny v Zákonníku práce. Ako upozornil, nezamestnanosť na Slovensku sa medziročne zvýšila takmer o jeden percentuálny bod. Poslanci SDKÚ-DS preto navrhnú, aby sa parlament na najbližšej schôdzi osobitne zaoberal príčinami rastu nezamestnanosti na Slovensku.

Podpredseda SDKÚ-DS Ivan Štefanec poukázal na to, že na Slovensku ubúda počet živnostníkov a dohodárov. "Sme svedkami toho, že zamestnávatelia rušia dohody, pretože majú neúmerne vyššie odvody na dohody a živnostníci rušia svoje živnosti," povedal.

Za jedenásť mesiacov minulého roka podľa neho ukončilo živnostenské podnikanie takmer 20 tisíc živnostníkov. Zamestnávatelia podľa neho prepúšťajú svojich zamestnancov, pretože vláda cez novelu Zákonníka práce predražila pracovné miesta. Upozornil na to, že za minulý rok miera nezamestnanosti na rozdiel od Slovenska klesla v Nemecku, Maďarsku, Litve, či Lotyšsku.

Najvyššia nezamestnanosť za posledné roky

Miera evidovanej nezamestnanosti na Slovensku v decembri minulého roka medzimesačne vzrástla o 0,50 percentuálneho bodu na 14,44 %. Nezamestnanosť tak bola na konci minulého mesiaca naďalej najvyššia od mája 2004, kedy dosiahla 14,47 %.

Ako ďalej informovalo Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny, medziročne sa miera evidovanej nezamestnanosti minulý mesiac zvýšila o 0,85 percentuálneho bodu. Počet uchádzačov o zamestnanie schopných ihneď nastúpiť do práce dosiahol 390 111 osôb. Medzimesačne sa tak zvýšil o 13 473 osôb a medziročne vzrástol o 27 683 osôb.

Miera evidovanej nezamestnanosti medzimesačne vzrástla vo všetkých krajoch na Slovensku. Najvýraznejší medzimesačný nárast miery nezamestnanosti, o 0,82 percentuálneho bodu na 20,81 %, vykázal Banskobystrický kraj. Nadpriemernú úroveň miery evidovanej nezamestnanosti dosiahol ešte Prešovský kraj s 20,66 % a Košický kraj s 19,58 %.

Na okresnej úrovni posledný mesiac vlaňajška pokles miery nezamestnanosti nastal v piatich okresoch, v 73 okresoch bol zaznamenaný nárast miery evidovanej nezamestnanosti a v jednom okrese miera nezamestnanosti zostala úrovni novembra minulého roka. "Najvyššia miera evidovanej nezamestnanosti bola zaznamenaná v okrese Rimavská Sobota (35,59 %). Najnižšiu mieru evidovanej nezamestnanosti dosiahol okres Bratislava I, a to 4,15 %," informuje ústredie práce.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá