Írsko a Portugalsko žiadajú o predĺženie splatnosti úverov

Írsko a Portugalsko žiadajú o predĺženie splatnosti úverov
Zdroj foto: SITA
Írsko aj Portugalsko požiadali na pondelňajšom stretnutí ministrov financií eurozóny (Eurogroup) o predĺženie splatnosti časti svojej finančnej pomoci. Krajinám by to zjednodušilo návrat k normálnemu požičiavaniu na finančných trhoch. Novinárov o tom informoval írsky minister financií Michael Noonan.

Podľa jeho vyjadrenia návrh predstavili spolu so svojím portugalským kolegom. "Našli sme spôsob, ako žiadosť predložiť spoločne," povedal Noonan. "Ak by ste mali termínovanú pôžičku na prístavbu domu a vedeli by ste ju premeniť na hypotéku, ktorá je rozložená na dlhšie obdobie, vaše zaťaženie pri splácaní by kleslo. Použili sme tento príklad a skupina predstaviteľov náš návrh preskúma," dodal.

Írsko dostalo v rámci medzinárodnej finančnej pomoci pôžičku zo záchranného fondu eurozóny, Európskeho fondu finančnej stability (EFSF), vo výške 17,7 mld. eur. Možnosť splatiť ju neskôr by podľa Noonana mohla znamenať pre Írsko zásadnú úsporu. "Hovoríme o ušetrení niekoľkých miliárd," povedal minister. Dublin pri záchrane získal úver vo výške ďalších 22,5 mld. eur aj od Európskeho stabilizačného mechanizmu (ESM), o predĺženie jeho splatnosti chce Noonan požiadať Eurogroup v utorok.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá