Tyrannosaurus rex bol pravdepodobne oveľa väčší, než vedci doteraz predpokladali

ta3 čtk
21.11.2022 11:37

Zástupcovia druhu Tyrannosaurus rex mohli byť až o 70 percent väčší, než si vedci doteraz mysleli. Ukazujú to modely paleontológov z Kanadského prírodovedného múzea v Ottawe, podľa ktorých mohol tento obávaný prehistorický predátor dosiahnuť hmotnosť až 15 ton, píše server Livescience.

Tyrannosaurus rex bol pravdepodobne oveľa väčší, než vedci doteraz predpokladali
TASR/AP

Doteraz najťažším objaveným zástupcom druhu Tyrannosaurus rex bol jedinec prezývaný Scotty, ktorý za svojho života vážil okolo 8800 kilogramov. Model ale ukázal, že najväčší zástupca tohto druhu mohol mať hmotnosť zhruba o 70 percent vyššiu, uviedol spoluautor štúdie Jordan Mallon. "To by veľkosť T-rexe takmer zdvojnásobilo," povedal odborník.

Mallon spolu s kolegom Davidom Honom najprv preskúmali fosílne záznamy, podľa ktorých na Zemi kedysi žilo okolo 2,5 miliardy týchto mäsožravých dinosaurov. Nájdených bolo ale doteraz len 32 fosílií dospelých jedincov, ktoré nepredstavujú dostatočne širokú vzorku.

Autori na základe počtov týchto dinosaurov a ich priemerného veku dožitia vytvorili dva modely, podľa ktorých určili maximálnu veľkosť. V jednom z modelov vzali do úvahy aj možné rozdiely medzi samcami a samicami. Ak by sa tieto rozdiely prejavovali u tyrannosaurov, vedci odhadujú, že by vážili až 24 ton.

"Tento model sme nakoniec zavrhli, pretože keby zodpovedal realite, tak už by sme našli aj oveľa väčších jedincov," uviedol Mallon. Odborníci aj napriek výsledkami modelu upozornili, že pokiaľ sa nenájde Tyrannosaurus rex čo do veľkosti porovnateľný s ich výpočtami, sú závery o veľkosti týchto dinosaurov čisto špekulatívne.

"Ide čisto o myšlienkový experiment podložený číslami," dodal Mallon. Tyrannosaurus rex žil pred 68 až 66 miliónmi rokov. Podľa odhadov odborníkov bol tento druh s drvivým stiskom čeľustí jedným z najväčších suchozemských predátorov všetkých čias.

Témy: Zem Ottawa
zdielať
zdielať
Komentáre k článku
Zdielajte článok