Chersonská oblasť je naďalej súčasťou Ruska, stiahnutie vojsk nie je ponížením, uviedol Peskov

ta3 čtk
11.11.2022 11:51

Kremeľ naďalej pokladá Chersonskú oblasť, kde sa úspešne rozvíja ukrajinská protiofenzíva a ruské vojská ustupujú, za súčasť Ruska. Povedal to v piatok hovorca ruského prezidenta Vladimira Putina Dmitrij Peskov. V stiahnutí z pravého, západného brehu Dnepra vrátane oblastnej metropoly Chersonu nevidí hovorca nič ponižujúce.

Rusko neuzná špeciálne súdy pre vyšetrovanie zločinov na Ukrajine, uviedol Peskov. Označil ich za nelegitímne
Twitter/NEXTA

"Je to (Chersonská oblasť) subjekt Ruskej federácie. Toto postavenie je stanovené a zakotvené v zákonoch. Tu nie sú a nemôžu byť žiadne zmeny," povedal Peskov.

Hovorca odmietol odpovedať na otázky novinárov, ako prezident Putin prijal hlásenie generála Sergeja Surovikina o situácii v Chersone a rozhodnutie stiahnuť odtiaľ ruské vojská, ktoré prijal minister obrany Sergej Šojgu.

"Bolo to rozhodnutie ministra obrany, a tak sa prosím obráťte na ministerstvo obrany. Ja k tomu nemám čo povedať," vyhlásil Peskov. Podobne na ministerstvo obrany odkázal aj otázky ohľadom priebehu "špeciálnej vojenskej operácie", ako v Kremli nazývajú vojnu proti Ukrajine, pokračujúca už 261. dňom. Na otázku BBC hovorca odvetil, že stiahnutie z Chersonu nepokladajú v Kremli za ponižujúce.

Putin sa na konci septembra pokúsil pripojiť k Rusku štyri ukrajinské oblasti, vrátane Chersonskej, ktorých sa Rusi čiastočne zmocnili. Toto rozhodnutie schválil ruský ústavný súd a parlament. Kyjev a väčšina sveta tieto ruské rozhodnutia neuznávajú. Peskov v piatok povedal novinárom, že v Kremli neľutujú, že usporiadali slávnostnú ceremóniu na prijatie Chersonskej a ďalších oblastí do Ruskej federácie.

Hovorca tiež povedal, že Rusko môže ukončiť "špeciálnu vojenskú operáciu" po dosiahnutí jej cieľov. "Konflikt na Ukrajine - a z nášho hľadiska špeciálnu vojenskú operáciu - možno ukončiť po dosiahnutí jej cieľov. Alebo ukončiť cestou dosiahnutia cieľov mierovými rozhovormi, čo je tiež možné. Ale vzhľadom na stanovisko, ktoré zaujíma ukrajinská strana, nie sú mierové rozhovory možné," dodal Peskov .

Pri vpáde ruských vojsk na Ukrajinu Putin označil za cieľ operácie "denacifikáciu a demilitarizáciu Ukrajiny", "oslobodenie Donbasu" a vytvorenie podmienok, ktoré by zaručovali bezpečnosť Ruska.

Kyjev podmieňuje rokovania tým, že Rusko stiahne svoje vojská z okupovaných území, za ktoré Ukrajina pokladá aj Krym, anektovaný Ruskom na jar 2014. S Putinom ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj rokovať nemieni, chce si počkať až na Putinovho nástupcu.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok