Rakúšania v referende rozhodnú o povinnej vojenskej službe

Rakúšania v referende rozhodnú o povinnej vojenskej službe
Zdroj foto: SITA
Občania aj politici neutrálneho štátu sú v otázke zachovania, alebo zrušenia povinnej vojenskej služby názorovo rozdelení.

Rakúšania v nedeľu v referende rozhodujú o zrušení alebo zachovaní povinnej vojenskej služby. Občania neutrálneho Rakúska ako aj politici sú v tejto otázke značne rozdelení. Vládna sociálno-demokratická strana sa prikláňa k zrušeniu povinnej vojny a vytvoreniu profesionálnej armády. "Hrozby sa zmenili a transformácia je nevyhnutná," vyhlásil minister obrany Norbert Darabos, podľa ktorého Rakúsko potrebuje špecializovanú a efektívnejšiu armádu, ktorá lepšie zvládne hrozby tejto doby. Názor sociálnych demokratov zdieľajú aj Zelení. Proti profesionalizácii armády sa stavajú vládni ľudovci a ultrapravicová Strana slobody. Argumentujú, že náklady by v porovnaní s povinnou vojenskou službou značne stúpli a Rakúsko by mohlo byť nútené vstúpiť do Severoatlantickej aliancie.

Rakúsko je už len jednou z mála krajín únie s povinnou vojenskou službou, ktorú zrušilo už 17 členských štátov. Rakúska armáda má v súčasnosti asi 55 000 príslušníkov, čo by sa podľa ministerstva obrany nemalo meniť. Každý polrok nastúpi do služby vyše 11 000 brancov vo veku od 17 rokov na šesťmesačnú vojenskú službu. Ďalších 14 000 mladých Rakúšanov si vyberie civilnú službu. Odporcovia profesionalizácie tiež tvrdia, že deväťmesačná práca týchto mladých mužov bude v zdravotníckom a sociálnom sektore chýbať.

Prieskumy ukazujú, že počet občanov podporujúcich zachovanie povinnej vojenskej služby je asi o desať percent vyšší než počet jej odporcov. Očakáva sa však nízka účasť len asi okolo 40 percent. Výsledok referenda nie je záväzný, no vláda už povedala, že sa ním bude riadiť.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá