Rusi presunuli basketbalovú hviezdu Grinerovú do trestaneckej kolónie. USA sa voči tomu ostro ohradili

ta3 TASR
9.11.2022 09:32

Ruské úrady presunuli americkú basketbalistku Brittney Grinerovú do trestaneckej kolónie. Voči tomuto kroku, ktorý potvrdili v stredu jej právnici, sa ostro ohradili USA.

Rusi presunuli basketbalovú hviezdu Grinerovú do trestaneckej kolónie. USA sa voči tomu ostro ohradili
AP Photo/Alexander Zemlianichenko

Grinerovej presun sa začal už v piatok. Zadržali ju ešte vo februári, keď u nej v batožine na letisku Šeremetevo objavili konopný olej slúžiaci ako náplň do elektronickej cigarety, ktorý je v Rusku zakázaný. V auguste jej vymerali deväťročný trest odňatia slobody napriek tomu, že predložila tamojšiemu súdu odporúčanie lekára užívať látku proti bolesti.

"Nemáme žiadne informácie o jej presnej polohe alebo mieste, na ktoré sa presúva," uviedli právnici 32-ročnej hráčky. Rusko podáva správy o trestancoch v kolóniách každé dva týždne. Minister zahraničných vecí USA Antony Blinken oslovil Moskvu s návrhom na dohodu napriek napätej situácii v dôsledku vojny na území Ukrajiny. 

Špekuluje sa aj o možnosti jej prepustenia výmenou za ruského obchodníka so zbraňami Viktora Bouta. Ten si v USA odpykáva 25-ročný trest za sprisahanie a podporu teroristickej organizácie. V tomto prípade by Rusko mohlo spolu s Grinerovou prepustiť aj ďalšieho amerického občana Paula Whelana, ktorý je v ruskom väzení za špionáž.

Dvojnásobná olympijská šampiónka a štvornásobná víťazka Euroligy cestovala do Ruska ako hráčka tamojšieho klubu z Jekaterinburgu, kde pôsobí počas prestávky v zámorskej WNBA. Informácie priniesla AFP.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok