Plénum schválilo zvýšenie prídavku na dieťa, zavedie sa aj pri nástupe do školy

8.11.2022 17:58

Prídavok na dieťa sa zvýši na 60 eur mesačne. Opätovne sa tiež zavedie jednorazové zvýšenie prídavku v sume 110 eur pre deti pri nástupe do prvého ročníka základnej školy. Plénum Národnej rady SR v utorok schválilo novelu zákona o prídavku na dieťa, ktorú predložili poslanci koaličnej Sme rodina.

jeseň šarkany deti 1140 (TASR)
Foto: TASR

"Je veľmi dôležité, aby príspevok na začiatok školského roka kontinuálne pokračoval. Týmto sa jeho vyplácanie zachráni, aj keď mu, bohužiaľ, hrozil zánik," skonštatovala jedna z predkladateliek návrhu Petra Krištúfková (Sme rodina).

Zvýšenie sumy prídavku na dieťa sa pôvodne navrhovalo na 50 eur. Na základe schváleného pozmeňujúceho návrhu Petry Krištúfkovej však jeho suma bude 60 eur. Navrhla to v nadväznosti na posun účinnosti príspevku na financovanie voľnočasových aktivít dieťaťa.

Plénum schválilo aj druhý pozmeňujúci návrh Krištúfkovej. Podľa neho sa úplne zruší obmedzenie príjmu dieťaťa zvereného do náhradnej starostlivosti. Poslankyňa poukázala na to, že v súčasnosti si takéto dieťa môže počas 12 kalendárnych mesiacov kumulatívne zarobiť maximálne trojnásobok sumy životného minima. Príjmy zo zárobkovej činnosti nad túto sumu sa pritom dieťaťu započítajú do príjmu a o sumu týchto príjmov v jednotlivých mesiacoch je dieťaťu krátený opakovaný príspevok.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok