Letiská stiahnu kontroverzné bezpečnostné skenery z prevádzky

Letiská stiahnu kontroverzné bezpečnostné skenery z prevádzky
Zdroj foto: SITA
Americký Úrad pre bezpečnosť dopravy (TSA) stiahne kontroverzné bezpečnostné skenery z prevádzky na amerických letiskách. Informovali o tom agentúry Associated Press a DPA.

Dovedna 174 skenerov z dielne spoločnosti Rapiscan, ktoré si vyslúžili vlnu kritiky za odhaľovanie aj intímnych partií pasažierov, zmizne z 30 letísk do konca mája. Úrad TSA odstúpil od zmluvy so spoločnosťou po tom, čo firma vo štvrtok pripustila, že nedokáže splniť mandát od Kongresu, podľa ktorého mala do júna vybaviť letiská menej "invazívnou" technológiou.

Zmyslom zavedenia celotelových skenerov bolo zabránenie prenášaniu zbraní alebo iných zakázaných predmetov cez bezpečnostné kontroly. Proti technológií sa však ešte pred jeho zavedením dvihla vlna kritiky, keďže systém zobrazoval nahé obrysy ľudského tela. Úrad TSA pôvodne zmierňoval obavy verejnosti argumentom, že konečný obraz tela na skeneri sa objaví mierne rozmazaný a navyše, technici, ktorí budú skúmať naskenovaný obraz, budú od miesta so skenovacím zariadením oddelení.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá