Severná Kórea vystrelila aspoň dvadsať striel, ako si môže dovoliť toľko raketových testov?

ta3 čtk
5.11.2022 12:09

Severná Kórea tento týždeň uskutočnila množstvo raketových testov, pri ktorých vypustila najmenej dve desiatky striel, a to vrátane jednej medzikontinentálnej balistickej rakety. Tento rok KĽDR, ktorá patrí k najchudobnejším krajinám v Ázii, navyše tempo svojich raketových testov výrazne zvýšila. To podľa agentúry AP nastoľuje otázku, koľko tieto aktivity Severnú Kóreu stoja a ako ich vlastne hospodársky zaostalá krajina financuje.

Severná Kórea vystrelila aspoň dvadsať striel, ako si môže dovoliť toľko raketových testov?
AP Photo/Ahn Young-joon

Náklady na raketové testy sa podľa odborníkov výrazne líšia podľa typu použitých rakiet a striel. Balistické strely s krátkym doletom môžu stáť dva až tri milióny dolárov, pri zbraniach s dlhším doletom sú náklady násobne vyššie, až desať miliónov dolárov. Ide pritom o sumy, ktoré sú nižšie ako v iných krajinách, pretože KĽDR má veľmi nízke náklady na pracovnú silu a iné výdavkové položky. Podľa analytika z organizácie RAND Bruce Benneta stredajšie testy, keď KĽDR vypustila vyše 20 rakiet s krátkym doletom, mohli štát severokórejskú štátnu pokladnicu 50 až 75 miliónov dolárov.

K týmto výpočtom sú ale ďalší analytici skeptickí. Náklady napríklad veľmi ovplyvňuje, aké časti zbraní si KĽDR dokáže vyrobiť sama a aké musí naopak zaobstarať v zahraničí. Vzhľadom na to, že na Severnú Kóreu OSN uvalila sankcie, tak v podstate vždy ide o nákupy na čiernom trhu. "Nemáme žiadnu možnosť, ako sa dozvedieť, koľko Severnej Kórei stoja zbraňové komponenty," upozorňuje analytik Lee Illwoo z juhokórejského ústavu Kórea Defense Network. Podľa neho však môže Pchjongjang dostávať súčiastky za veľmi priaznivú cenu či dokonca zadarmo z Číny.

Vzhľadom na to, že severokórejský vodca Kim Čong-un má v krajine faktický mocenský monopol, neexistujú pre neho rozpočtové obmedzenia, s ktorými sa stretávajú demokratické vlády. Veľkú časť severokórejského hospodárskeho produktu môže použiť na vývoj a výrobu zbraní. KĽDR sa podľa analytikov tiež zapája do niektorých kriminálnych aktivít v kybernetickom priestore, napríklad do podvodov s kryptomenami, z ktorých získava ďalšie peniaze.

"Úmyselná pomoc Pekingu a Moskvy pri porušovaní sankcií tiež samozrejme pomáha rozvoju zbraňových programov (severokórejského) režimu," uviedla ďalšia analytička z americkej spoločnosti RAND Soo Kimová. Podľa juhokórejského analytika Hong Mina sa navyše zdá, že KĽDR dodáva podstatné množstvo delostreleckej munície Rusku, ktoré ju teraz potrebuje pre svoje vojská na Ukrajine. Výmenou môže Pchongjang dostávať z Moskvy vojenské technológie pre vlastné zbrojné programy.

Zatiaľ sa nezdá, že by ekonomické ťažkosti brzdili zbrojné programy KĽDR. Vysoká frekvencia raketových testov môže byť signálom, že sa Severná Kórea snaží rozšíriť svoje výrobné kapacity munície a nových zbraní, domnieva sa Hong. Podľa analytikov by Pchongjang mohol mať v skladoch okolo tisíc balistických striel. To je dostatočné množstvo, aby KĽDR organizovala raketové testy a vyvíjala nátlak na Južnú Kóreu, Japonsko či USA aj v nasledujúcich rokoch.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok