Smer chce umožniť prokurátorom nazerať do spisov

Smer chce umožniť prokurátorom nazerať do spisov
Zdroj foto: SITA
Prokurátori by mohli nazerať do súdnych spisov a súdnych registrov vo veciach, na ktoré sa vzťahuje notifikačná povinnosť súdu podľa Občianskeho súdneho poriadku. Umožniť im to chcú poslanci Smeru Vladimír Faič a Anton Martvoň.

Pre novelu Občianskeho súdneho poriadku sa rozhodli preto, že viaceré súdy dôsledne neplnia svoju notifikačnú povinnosť voči okresným prokuratúram. "A ak ju aj splnia, z oznamu o začatí konaní, na ktoré sa vzťahuje Občiansky súdny poriadok, prokurátor nezíska informácie dôležité pre rozhodnutie, či je v konkrétnej veci potrebné vstúpiť do začatého súdneho konania," vysvetľujú v návrhu predkladatelia.

Účelom novely je podľa navrhovateľov zabezpečiť dôsledné plnenie úloh prokuratúry SR pri ochrane práv a zákonom chránených záujmov fyzických osôb, právnických osôb a štátu. "Navrhovaným opatrením sa prispeje k zvýšeniu efektívnosti činnosti prokuratúry v netrestnej oblasti a zabezpečeniu účinnejšej ochrany práv a zákonom chránených záujmov fyzických osôb, právnických osôb a štátu. Čo zvýši dôveru v prokuratúru Slovenskej republiky," tvrdia poslanci Smeru-SD.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá