Matovič avizoval navýšenie počtu medikov. Mohlo by to však predstavovať kapacitný problém

26.10.2022 12:16

Vyšší počet medikov na lekárskych fakultách môže predstavovať kapacitný problém. Vyplýva to z reakcie dekanky Jesseniovej lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Martine Andrey Čalkovskej na zámer zvýšiť počet slovenských medikov.

Lekárska ambulancia
Foto: TASR/Dušan Hein

"Vyšší počet študentov môže predstavovať kapacitný problém, predovšetkým z hľadiska získavania klinickej praxe - počty lôžok v univerzitných nemocniciach, počty lekárov - učiteľov a podobne," spresnila.

Lekárske fakulty boli podľa dekanky opakovane v situácii, keď bola "spoločenská požiadavka" na navýšenie počtu študentov. "Avšak financovanie počas celej dĺžky štúdia ostalo v rovine sľubov," podotkla. Všetko podľa jej slov záleží od spôsobu garancie finančného zabezpečenia takéhoto navýšenia.

Čalkovská upozornila, že nedostatok zdravotníkov na Slovensku sa nedá vyriešiť iba navýšením počtu študentov lekárskych fakúlt. "K tomu, aby absolventi po skončení štúdia ostali pracovať na Slovensku, je zo strany štátu potrebné pristúpiť systémovo a komplexne," podotkla.

Minister financií Igor Matovič avizoval, že počet slovenských medikov na lekárskych fakultách by sa mohol zvýšiť o stovky. Deklaroval, že rezort uvoľní peniaze, aby sa školám vynahradili straty z príjmov za zahraničných medikov. Má ísť o milióny eur.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok