Ukrajina bude možno potrebovať zo zahraničia 5 miliárd dolárov mesačne, uviedla šéfka Medzinárodného menového fondu

ta3 TASR
25.10.2022 20:01

Ukrajina bude v budúcom roku potrebovať z externých zdrojov v prípade optimistického scenára približne 3 miliardy USD (3,04 miliardy eur) mesačne. Nie je však vylúčené, že suma môže vzrásť až na 5 mld. USD na mesiac, ak by sa útoky Ruska zintenzívnili. Povedala to v utorok šéfka Medzinárodného menového fondu Kristalina Georgievová. Informovala o tom agentúra Reuters.

Ukrajina bude možno potrebovať zo zahraničia 5 miliárd dolárov mesačne, uviedla šéfka Medzinárodného menového fondu
AP Photo/Patrick Semansky

Šéfka MMF na konferencii v Berlíne uviedla, že fond spolupracuje s Ukrajinou na implementácii makroekonomickej politiky a zástupcovia MMF sa minulý týždeň stretli vo Viedni z predstaviteľmi Ukrajiny, aby prerokovali finančné potreby štátu. "Boli sme súčasťou riešenia vo fáze núdze a budeme súčasťou riešenia aj vo fáze zotavovania," povedala.

V prípade najlepšieho možného scenára sa potreba externého financovania Ukrajiny odhaduje v roku 2023 zhruba na 3 miliardy USD mesačne. Náklady však môžu rýchlo vzrásť na 4 miliardy USD na dodatočný dovoz plynu a obnovu infraštruktúry a "v prípade, že útoky Ruska budú ešte dramatickejšie, náklady by sa mohli vyšplhať na 5 miliárd USD mesačne," dodala šéfka MMF.

zdielať
zdielať
Komentáre k článku
Zdielajte článok