Si Ťin-pching si zaistil tretie funkčné obdobie šéfa Komunistickej strany. V najužsom vedení sú jeho spojenci

ta3 tasr
23.10.2022 07:41

Čínsky prezident Si Ťin-pching si v nedeľu zaistil tretie päťročné funkčné obdobie na poste generálneho tajomníka Komunistickej strany Číny. Ako píše agentúra AFP, takmer s určitosťou to znamená, že v marci bude na výročnom zasadnutí čínskeho parlamentu, Národného ľudového kongresu, znova zvolený za prezidenta.

Si Ťin-pching (69), ktorý sa dostal k moci v roku 2012, si tak upevnil svoje postavenie najmocnejšieho čínskeho politika od čias Mao Ce-tunga. V roku 2018 zrušil prezidentský limit dvoch funkčných období, ktorý so zámerom zabrániť ďalšej diktatúre podobnej Maovi zaviedol v 80. rokoch vtedajší čínsky vodca Teng Siao-pching. Si Ťin-pching si tak ponechal možnosť stať sa doživotným vodcom krajiny.

Si Ťin-pching bol tiež opätovne zvolený za predsedu Ústrednej vojenskej komisie.

Zhruba 2300 delegátov 20. zjazdu vládnucej Komunistickej strany v sobotu vybralo približne 200-členný ústredný výbor strany. Ten v nedeľu na svojom prvom zasadnutí zvolil 25-členné politbyro, v ktorom prvýkrát za uplynulých 25 rokov nie je ani jedna žena, a sedemčlenný stály výbor, najvyšší orgán vedenia krajiny, ktorému dominujú spojenci Si Ťin-pchinga.

Podľa agentúry AFP je pravdepodobné, že novým čínskym premiérom sa stane tajomník výboru Komunistickej strany v Šanghaji Li Čchiang, ktorý bol v nedeľu zvolený do stáleho výboru. Ten vo funkcii nahradí súčasného premiéra Li Kche-čchianga, ktorý má podľa AFP odstúpiť z funkcie v marci, keďže jeho meno od soboty nefiguruje na zozname funkcionárov.

Si Ťin-pching novinárom vo Veľkej sále ľudu v Pekingu povedal, že "úprimne ďakuje strane za prejavenú dôveru". Prisľúbil, že bude "usilovne pracovať pri vykonávaní svojich povinností". "Čína sa nemôže vyvíjať bez sveta a svet tiež potrebuje Čínu," povedal. Dodal, že po viac než 40 rokoch úsilia smerom k reformám a otváraniu sa, dokázala Čína podľa neho "dva zázraky - rýchly ekonomický rozvoj a dlhodobú sociálnu stabilitu".  

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok