Nemecký parlament schválil na reguláciu cien energií až 200 miliárd eur

ta3 ČTK
21.10.2022 12:06

Nemecký hospodársky stabilizačný fond bude mať na reguláciu vysokých cien energií až 200 miliárd eur. Poslanci Spolkového snemu dnes súhlasili s vládnym návrhom, aby si fond tieto peniaze mohol vypožičať. Kvôli tomu parlament povolil výnimku z takzvanej dlhovej brzdy, ktorá bráni prílišnému zadlžovaniu krajiny, Podporu z fondu budú mať aj nemecké podniky, čo niektoré európske štáty kritizujú, pretože to podľa nich nemecké firmy v konkurencii proti ostatným zvýhodnia.

V Nemecku vzrástol počet nahlásených prípadov sexuálneho násilia na deťoch
TASR - Milan Kapusta

Nemecko chce fond na financovanie úľav používať od tohto roku až do roku 2024. Na to kancelár Olaf Scholz opakovane upozorňuje, keď objem fondu pred kritikmi obhajuje. Poukazuje tiež na to, že peniaze z fondu pomôžu preklenúť dopady energetickej krízy aj v tých prípadoch, pri ktorých sa riešenie hľadalo už skôr, a pri ktorých boli pôvodne plánované iné cesty financovania.

DIaľkové teplo

Nemecko pôvodne zvažovalo preniesť časť zvýšených nákladov za nákup plynu na spotrebiteľov a schválilo kvôli tomu poplatok za obstaranie plynu. Tieto peniaze mali získať energetické spoločnosti, ktorým by kvôli vysokým cenám plynu a neistým dodávkam z Ruska hrozil úpadok. Poplatok sa však vláda rozhodla zrušiť a pomoc financovať z fondu.

Vláda zatiaľ konkrétnu podobu regulácie cien energií neschválila, ale expertná komisia už kabinetu predložila svoj návrh na dotovanie cien plynu, ku ktorému sa Scholz stavia ústretovo. Podľa tohto návrhu by vláda za pomoci jednorazového príspevku uhradila domácnostiam decembrové zálohy na plyn a diaľkové teplo. Od marca budúceho roka by potom domácnosti a malé firmy mohli až do 80 percent predchádzajúcej priemernej spotreby plynu platiť 12 centov za kilowatthodinu, zvyšok by bola cena trhová.

Priemyselné podniky by už od januára mohli podľa komisie platiť sedem centov za kilowatthodinu až do výšky 70 percent predchádzajúcej priemernej ročnej spotreby plynu. Prezident Zväzu nemeckého priemyslu (BDI) Siegfried Russwurm vysvetlil, že rozdiel medzi cenou pre priemysel a domácnosti je daný tým, že dotovaná cena pre domácnosť je vrátane poplatkov. Cena pre priemysel je stanovená bez poplatkov, pretože tie sa v rôznych prevádzkach podľa Russwurma líšia.

Fond chce vláda využiť aj na úľavy pred vysokými cenami elektrickej energie. Časť financií chce získať odobratím takzvaných nadmerných a neočakávaných ziskov producentov elektrickej energie. Návrh spolkového ministerstva hospodárstva navrhuje odobrať až 90 percent takých ziskov.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok