Cibulková rovnako ako vlani prehrala v 2. kole

Aktualizované:
Cibulková rovnako ako vlani prehrala v 2. kole
Zdroj foto: SITA
Slovenská tenistka Dominika Cibulková nasadená ako pätnásta veľmi nečakane prehrala v stredajšom stretnutí 2. kola dvojhry žien na úvodnom grandslamovom turnaji sezóny Australian Open v Melbourne s ruskou kvalifikantkou Valeriou Savinychovou v ich premiérovom vzájomnom súboji za 132 minút tesne 6:7 (6), 4:6.

Cibulková mala pomer víťazných úderov a nevynútených chýb 30:57, Savinychová 16:33. Pri sieti obe zvládli 8 z 13 zákrokov a zhodou okolnstí mali aj identickú bilanciu na príjme - po 41 z 9. Víťazka zužitkovala 6 z 13 brejkbalov proti 5 z 10. Slovenka si príliš neprospela 7 dvojchybami. Pri druhom mečbale Rusky poslala bekhend do siete. Zdolaná síce predviedla tradične bojovný výkon, ale bez potrebnej istoty, konštantnosti a napospol aj dôrazu. Z doplnkových herných prvkov zaujala účinnosťou pri bekhendových dropšotoch. Naopak, mala citeľne horší odhad pri výzvach k Jastrabiemu oku. Outsiderka si počínala nad očakávania odolne vo výmenách, hoci v nich bola pasívnejšia. Savinychová si často pomohla solídnym servisom a hrala nenápadnejšie, o to však konzistentnejšie. Disponovane využila nie práve najpresvedčivejší a najsebavedomejší výkon súperky.

"Potvrdilo sa, že na grandslamových turnajoch to nie je o rebríčkových číslach. Vedela som, že súperka, ktorá sa kvalifikovala a vyhrala v 1. kole hlavnej súťaže, bude nepríjemná. Nehovorím, že som dnes hrala dobre. Nebol to ani štandard. Predsa len som však dúfala, že by to mohlo stačiť, že Savinychová bude robiť viac chýb či menej stíhať. Ruske však veľmi vyhovoval môj štýl. ´Zabednila´ sa tri metre za základnou čiarou a všetko mi kontrovala. Nikdy predtým som ju nevidela hrať a možno mi trošku chýbalo analyzovanie súperky. Upadala som totiž do toho, že ´čo teraz?´. Od začiatku sa to zle vyvíjalo a stále mi to unikalo pomedzi prsty. Prvý set bol z mojej strany dosť stereotypný, hrala som veľa krosov. V druhom sete som jej to začala dávať viac popri čiare, ale celý ten môj výkon bol sústavne taký hore - dolu. Keď som aj začala cítiť, že už si tie body robím a viem ako, vždy prišla nejaká chyba. Napríklad toľko dvojchýb som asi neurobila za celé Brisbane, Sydney a tu v 1. kole dokopy. Bolo to dnes z mojej strany strašne nevyrovnané. Savinychová zahrala dobre a ja som nepodala môj optimálny výkon," povedala Dominika Cibulková pre agentúru SITA.

Pre držiteľku dvoch trofejí z hlavnej profesionálnej úrovne Cibulkovú (Moskva 2011, Carlsbad 2012) je prehra so Savinychovou renkingovo najhoršia od 12. októbra 2010, keď v 1. kole v Linzi nestačila na Grékyňu Eleni Daniilidouovú, vtedy 204. v systéme pre nasadzovanie.

Dvadsaťtriročná Bratislavčanka Cibulková si zo singlovej súťaže odnáša 100 bodov do hodnotenia a prémiu 45 500 AUD. Ešte sa predstaví vo štvorhre po boku kazašskej reprezentantky Xenie Pervakovej. Dvadsaťjedenročná Savinychová, 159. v renkingu, bude v 3. kole čeliť belgickej niekdajšej líderke tzv. kombinovaného juniorského svetového rebríčka ITF Kirsten Flipkensovej (43.), ktorá v stredu povolila len jeden gem Češke Kláre Zakopalovej. Pre Rusku bolo už 2. kolo novým osobným rekordom na úrovni veľkej štvorky.

Finalistka minulotýždňového prípravného podujatia v Sydney Cibulková, momentálne 14. v počítačovom poradí (už bola aj na 12. mieste), štartovala v hlavnej singlovej súťaži v metropole Victorie šiesty raz. Vlani takisto v 2. kole podľahla Maďarke Gréte Arnovej (8:10 v treťom sete). V Melbourne Parku dosiaľ bola najďalej v osemfinálovom 4. kole v roku 2009, prehrala v ňom s Ruskou Jelenou Dementievovou dvakrát 2:6. V roku 2007 sa lúčila v 1. kole kvalifikácie.

Pre zverenkyňu kapitána fedcupovej reprezentácie SR Mateja Liptáka Cibulkovú zostáva Grand Slam Ázie a Pacifiku jediným vrcholným podujatím, na ktorom ešte nebola aspoň vo štvrťfinále. Celkové maximum v podobe semifinále si utvorila na parížskom antukovom Roland Garros 2009.

"Už len to by mi chýbalo, aby som si dala do hlavy, že Australian Open je môj zakliaty turnaj... Sydney bolo herne aj výsledkovo úžasné, ale spätne si myslím, že som možno mala primálo času medzi finále a týmto ďalším podujatím. Na to finále som predsa len ešte nestihla zabudnúť. Dúfala som, že už to bude ´okej´, keď som tu zvládla 1. kolo, ale ukázalo sa, že asi nebolo. Musím sa poučiť a ísť ďalej," vyhlásila D. Cibulková, ktorá sa pred februárovým fedcupovým zápasom so Srbkami v Niši vo štvrťfinálovom 1. kole svetovej skupiny ešte predstaví na prelome mesiacov na halovom turnaji v Paríži. 

Dvojhra žien - 2. kolo:
Valeria Savinychová (Rus.) - Dominika Cibulková (SR-15) 7:6 (6), 6:4 za 132 minút (82, 50)

Cibulková hneď na úvod prišla o servis, hoci zvládla sľubný priebežný obrat z 0:30 na 40:30. Savinychová sa najprv dostala na zhodu bekhendovým volejom a neskôr premenila šancu forhendovým volejom. Vo zvyšku zápasu si však nabiehala k sieti sporadickejšie, než by signalizoval tento nezdráhavý začiatok. Na 2:0 sa Ruska posunula cez jednu hrozbu straty servisu, a to zásluhou odvážneho druhého podania, ktorým si okamžite utvorila tlak proti brejkbalu. Už prvé dve hry priniesli dovedna 24 fiftínov.

Slovenka znížila na 1:2 cez dve zhody a následne mala brejkbal na vyrovnanie vďaka učebnicovému bekhendovému krížnemu obhodeniu, ale zbytočne pokazila bekhend. Základné údery z tejto strany jej príliš nevychádzali. Cibulková potom v pohode zredukovala manko na 2:3, hralo sa už pol hodiny. V šiestom geme Ruska odolala dvom brejkbalom, keď súperka najprv prehnala bekhend a potom sa unáhlila pri forhendovom príjme. Cibulková však zabrala pri tretej možnosti: bekhendovým krížnym returnom si vynútila chybu - 3:3. Navyše, Slovenka sa v siedmej hre dostala z troch brejkových hrozieb za sebou a po 45 minútach konečne viedla. Ruska však včas zachytila nástup, hladko vyrovnala na 4:4 a potom aj 5:5. Cibulková v jedenástej hre prepáleným vstúpeným bekhendom z dobre pripravenej pozície klesla na 15:40 a spáchala dvojchybu. Dokázala si však vynútiť tajbrejk odvážnym naliftovaným zakončením zo vzduchu po dôkladnej postupnej ofenzíve.

Slovenka v lotérii viedla 3:2, ale ako podávajúca za stavu 3:4 vyhodila forhend. Pri skóre 4:5 a príjem prišlo podobné zlyhanie v "prestrelke". Ruska pri prvom setbale pokazila bekhend a potom inkasovala - vzhľadom na stav - gurážne skrátenie, ktoré síce dobehla, ale už nespracovala - 6:6. Cibulková však vzápätí našla forhendom sieť a potom netrafila bekhendový return kvalitného druhého servisu 6:7 (6).

V druhom geme druhého dejstva Cibulková pod ťarchou druhého brejkbalu pokazila bekhend a čoskoro mala aj 0:30 na príjme. Vtedy ponúkla jednu z najkrajších pasáži svojho stredajšieho výkonu: po sérii skvostných bekhendov rozladila Savinychovú prasiatkom pri brejkbale - 1:2 a rýchlo aj 2:2. Ruska však znova ukázala, že okrem solídnej hry má aj dobré nervy. Upravila na 3:2, ba dokonca dosiahla ďalší brejk, ku ktorému jej výrazne pomohli dve dvojchyby súperky v šiestej hre. Cibulková k nim pridala dve forhendové "minely" - 2:4. Následne však zabrala na príjme a chladnokrvným bekhendovým dropšotom zavŕšila rebrejk. Radosť netrvala dlho: Slovenka od skóre 0:40 v ôsmom geme vymazala len jeden brejkbal, pri druhom sa pomýlila z bekhendu. Našťastie pre ňu mala séria brejkov aj štvrtú položku, a to veľmi jasnú: Cibulková bez odovzdania čo i len fiftínu zvládla príjem proti vyradeniu - 4:5. Ako podávajúca v desiatej hre spadla z 15:0 na nepríjemných 15:30. Agilne si išla po vyrovnanie, ale potom nestihla dobre zareagovať na return - 30:40. Mečbal odvrátila kombináciou kvalitného podania a forhendového zakončenia do protipohybu. Opäť sa zdalo, že si vybudovala platformu na prípadný obrat, ale znova bol opak pravdou: Cibulková totiž pri neefektívnom tlaku pokazila bekhend a repríza tejto chyby už znamenala koniec. 

Štatistiky:
Savinychová - Cibulková 
1. podanie (úspešnosť v %): 63 z 88 = 72 % - 51 z 83 = 61 % 
využitie 1. podania: 37 zo 63 = 59 % - 31 z 51 = 61 % 
využitie 2. podania: 10 z 25 = 40 % - 11 z 32 = 34 % 
esá: 2 - 0 
dvojchyby: 2 - 7 
víťazné údery: 30 - 16 
nevynútené chyby: 57 - 33 
body na príjme: 41 z 90 = 46 % - 41 z 90 = 46 % 
využitie brejkbalov: 6 z 13 = 46 % - 5 z 10 = 50 % 
zákroky pri sieti: 8 z 13 = 62 % - 8 z 13 = 62 % 
najrýchlejšie 1. podanie: 173 km/h - 162 km/h 
priemerná rýchlosť 1. podania: 150 km/h - 147 km/h 
priemerná rýchlosť 2. podania: 124 km/h - 131 km/h

Video nie je možné zobraziť pre zmenu poskytovateľa videoobsahu.

Ďalší Slováci na Australian Open

Štvorhra mužov - 1. kolo:
Lu Jen-chsun, Go Soeda (Taiw./Jap.) - Julian Knowle, Filip Polášek (Rak./SR-14) 4:6, 7:6 (8), 6:3 za 137 minút (42, 60, 35)

Dvojhra mužov - 2. kolo:
Janko Tipsarevič (Srb.-8) - Lukáš Lacko (SR) 6:3, 6:4, 3:6, 4:6, 7:5 za 229 minút (39, 46, 44, 45, 55)

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá