Izrael sa obáva iránskeho útoku. So strachom sleduje kroky ruskej armády

ta3 čtk
18.10.2022 10:39

Izrael pozorne sleduje ruské útoky na Ukrajinu iránskymi bezpilotnými lietadlami a obáva sa, že bude budúcim cieľom týchto strojov. Z Libanonu by nimi mohol začať na Izrael útočiť iránsky spojenec – libanonský Hizballáh, napísal server The Times of Israel.

Izrael sa obáva iránskeho útoku. So strachom sleduje kroky ruskej armády
TASR/AP

Rusko v bojoch na Ukrajine používa drony, ktoré sa zásahom cieľa samy zničia. Podľa izraelského serveru Izraelčania pozorne sledovali tieto útoky na Kyjev s obavami, že práve také zbrane by boli použité pri budúcich vojnách proti Izraelu na jeho severnej hranici.

Izraelská rozhlasová a televízna stanica Kan oznámila, že práve kvôli kapacite týchto dronov Izrael rozmiestnil na severe množstvo systémov protivzdušnej obrany ako Iron Dome, Davidov prak (David's Sling) a rakety Arrow. Obavy viedli aj k posilneniu spolupráce s USA, pretože Izrael a Spojené štáty majú skúsenosť s dronami, ktoré Teherán použil pri útokoch na izraelské a americké sily na Blízkom východe.

Denník The New York Times minulý týždeň s odvolaním sa na ukrajinský zdroj napísal, že Izrael poskytuje Ukrajine tajné informácie o dronoch, ktoré teraz používa ruská armáda. Podľa denníka súkromná izraelská firma dáva Ukrajine k dispozícii satelitné snímky s ruskými vojenskými pozíciami.

Rusko nasadilo drony Šáhed-136 na Ukrajine v septembri, Irán mu ich dodal niekoľko sto, píše The Times of Israel. Irán ale vytrvalo popiera informácie o tom, že sa podieľa na vyzbrojovaní Ruska. "Irán nevyviezol zbrane žiadnej vojnovej strane," povedal znova hovorca iránskej diplomacie Náser Kanání. Poradca šéfa ukrajinskej prezidentskej kancelárie Mychajlo Podoljak však povedal, že Irán nesie zodpovednosť za zabíjanie Ukrajincov. "Táto krajina, ktorá utláča vlastný národ, poskytuje monštruózne zbrane na masové zabíjanie v srdci Európy," povedal.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v jednom rozhovore, ktorý poskytol CNN, povedal, že žiadal Izrael o systémy protivzdušnej obrany. Izrael je podľa neho jednou z piatich krajín, ktoré vlastnia technológiu, ktorá by mohla pomôcť Ukrajine brániť sa leteckým útokom.

Izrael ale Kyjevu odmieta poskytnú obranné aj útočné zbrane v záujme udržania svojich vzťahov s Ruskom. Zelenskyj minulý týždeň vyhlásil, že iránske drony sa používajú na útoky na ukrajinskú energetickú infraštruktúru. Denník The Washington Post cez víkend napísal, že Teherán pre Rusko pripravuje prvú dodávku balistických striel krátkeho doletu.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok