Čižnár sa teší priazni prokurátorov, bude kandidovať za GP?

Čižnár sa teší priazni prokurátorov, bude kandidovať za GP?
Zdroj foto: TA3
Šéfa bratislavskej krajskej prokuratúry Jaromíra Čižnára teší a zaväzuje podpora Rady prokurátorov, ktorá ho označila ako najvhodnejšieho kandidáta na zvolenie za generálneho prokurátora. Čižnár však stále neprezradil, či bude s kandidatúrou súhlasiť.

Čakanie na ústavný súd

"Dôvera, ktorú získal zo strany prokurátorskej samosprávy, ho samozrejme teší a zaväzuje. Na jeho pôvodnom stanovisku sa nič nemení. Pán krajský prokurátor sa o prípadnej kandidatúre nebude vyjadrovať dovtedy, kým ústavný súd nerozhodne o návrhu predbežného opatrenia, ktoré podal Jozef Čentéš," vysvetlil námestník a hovorca krajskej prokuratúry v Bratislave René Vanek.

Nevymenovaný kandidát na generálneho prokurátora Čentéš 3. januára podal na ústavnom súde sťažnosť, ktorou namietal porušenie práva na prístup k voleným a iným verejným funkciám za rovnakých podmienok a právo na zachovanie ľudskej dôstojnosti prezidentom Slovenskej republiky Ivanom Gašparovičom v súvislosti s prezidentovými argumentmi, pre ktoré ho nevymenoval za generálneho prokurátora.

Sťažnosť zároveň obsahovala aj návrh na nariadenie dočasného opatrenia, aby sa v Národnej rade SR nekonala nová voľba generálneho prokurátora, kým ústavný súd nerozhodne vo veci samej.

Odporúčanie Rady prokurátorov

Čižnára odporučila v pondelok Rada prokurátorov ako osobu najvhodnejšiu na kandidáta za generálneho prokurátora. O odporúčanie mena kandidáta ju požiadal predseda ústavnoprávneho výboru Róbert Madej.

Predseda Rady prokurátorov Ľudovít Kopernický Čižnárovi už v pondelok oznámil, že ho odporučili, nebudú však podnikať kroky, aby kandidatúru vzal. "My ho presviedčať nebudeme," dodal Kopernický.

Madej by sa chcel s Čižnárom stretnúť ešte dnes alebo v stredu. "V krátkom čase vzhľadom na to odporúčanie oslovím pána Čižnára a požiadam ho o stretnutie. Predmetom rokovania by malo byť práve to, či dá súhlas, aby bol navrhnutý ako kandidát na generálneho prokurátora, to znamená, či jeho personálny návrh možno podať do parlamentu už do piatka tohto týždňa," povedal Madej.

Takúto lehotu na predkladanie kandidátov do novej voľby generálneho prokurátora stanovil predseda NR SR Pavol Paška. Ústavný súd má podľa predsedu parlamentu dosť času, aby prijal rozhodnutie o predbežnom opatrení, teda aby zastavil novú voľbu, ako to navrhuje nevymenovaný kandidát Jozef Čentéš.

Po 18. januári totiž ešte kandidátov bude posudzovať ústavnoprávny výbor parlamentu, takže ÚS podľa Pašku bude mať na rozhodovanie asi tri a pol týždňa.

„Ak ústavný súd prijme takéto uznesenie, budem ho rešpektovať. Budeme vidieť, ako ústavný súd koná alebo nekoná a podľa toho zaradím bod do programu schôdze,“ konštatoval 8. januára v Prahe Paška. Ak ústavný súd žiadosť o predbežné opatrenie zamietne, podľa Pašku nič nebráni tomu, aby sa voľby riadne uskutočnili na januárovej schôdzi parlamentu. Ak ho prijme, voľba sa odloží.

Madej chce celú záležitosť kandidatúry na generálneho prokurátora konzultovať aj s kolegami zo strany, ktorých sa opýta na ich názor. "Bol by som rád, keby akýkoľvek kandidát, ktorý bude navrhnutý, bol zvolený veľkou väčšinou hlasov v parlamente," povedal. Pre Madeja je dôležité, že Čižnár má podporu prokurátorov na Slovensku.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá