Tokio chce dohodu o raste ekonomiky s centrálnou bankou

Tokio chce dohodu o raste ekonomiky s centrálnou bankou
Zdroj foto: SITA
Japonský premiér Šinzo Abe v utorok do svojho sídla pozval ministrov svojho kabinetu a svojich ekonomických poradcov, aby si vypočul ich názor na menovú politiku.

Vláda chce totiž s centrálnou bankou (BOJ) dosiahnuť dohodu, ktorá by jasne určovala, čo musí každá strana urobiť pre ekonomiku krajiny. Informoval o tom japonský minister hospodárstva Akira Amari. Dodal, že vládna Rada pre ekonomickú a fiškálnu politiku môže byť priestorom, kde sa bude skúmať pokrok pri dosahovaní cieľov, ktoré si vláda a BOJ stanovia.

Centrálna banka pravdepodobne ustúpi tlaku predsedu vlády a zdvojnásobí svoj inflačný cieľ na 2 % HDP. BOJ naďalej tvrdí, že ekonomika krajiny sa bude postupne mierne zotavovať. Banka však bude pokračovať v silnom uvoľňovaní menovej politiky, keďže v súčasnosti hospodárstvo ostáva slabé, vyhlásil guvernér centrálnej banky Masaaki Širakawa. Varoval pritom pred rizikami, ktoré pre krajinu predstavuje spomaľovanie rastu v zámorí a diplomatický súboj s Čínou, ktorý poškodil predaje na jednom z najväčších exportných trhov Japonska.

Širakawa pripomenul, že v dôsledku spomaľujúceho sa vývozu aj dovozu sa nálada vo výrobnom segmente zhoršuje a zmenšujú sa aj kapitálové výdavky. Japonskí exportéri by však mohli profitovať z oslabujúceho sa japonského jenu, ktoré zlepšuje konkurencieschopnosť ich výrobkov v zahraničí. Zvýšený záujem o produkty veľkých japonských firiem pritom pomáha aj ich akciám. Tokijská burza Nikkei v utorok stúpla o 1 % na najvyššiu úroveň za posledných 32 mesiacov.

Premiéra v súčasnosti podporuje 68 % voličov, pričom dve tretiny podporujú Abeho kroky k väčšej koordinácii s centrálnou bankou a dôraz na hospodársky rast. Informoval o tom denník Yomiuri na základe prieskumu zverejneného v pondelok. Len 44 % opýtaných však schvaľuje premiérove plány v oblasti energetiky, podľa ktorých sa majú opäť spustiť deaktivované jadrové reaktory, ktoré kontrolóri po tragédii vo Fukušime prehlásili za bezpečné.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá