Medzinárodný menový fond pomôže Ukrajine. Uvoľnil 1,3 miliardy dolárov

8.10.2022 07:20

Medzinárodný menový fond (MMF) v piatok oznámil, že prostredníctvom svojho nového programu na zmiernenie rastúcich cien potravín poskytne Ukrajine núdzovú pomoc vo výške 1,3 miliardy dolárov. Tieto peniaze by sa okrem iného mali použiť na kompenzáciu straty príjmov v dôsledku výpadkov vo vývoze obilnín spôsobenej inváziou Ruska. Informovala agentúra AFP.

Medzinárodný menový fond pomôže Ukrajine. Uvoľnil 1,3 miliardy dolárov
Foto: TASR/AP

"Rozsah a intenzita vojny voči Ukrajine, ktorú Rusko rozpútalo pred viac ako siedmimi mesiacmi, spôsobili obrovské ľudské utrpenie a vážne zasiahli ukrajinskú ekonomiku... Predpokladá sa, že reálny HDP sa v roku 2022 zníži o 35 percent v porovnaní s rokom 2021 a potreba finančnej pomoci zostane vysoká," uvádza sa vo vyhlásení MMF.

Fond tiež uviedol, že ukrajinská vláda sú zaslúži "uznanie za udržanie dôležitého stupňa makrofinančnej stability v týchto mimoriadne náročných podmienkach".  

Svetová banka minulý týždeň poskytla Ukrajine dodatočnú pomoc vo výške 530 miliónov dolárov na pokrytie "naliehavých potrieb spôsobených ruskou inváziou". Banka uviedla, že vyčlenila takmer 13 miliárd dolárov pre Ukrajinu, z čoho 11 miliárd už bolo vyplatených.

V ten istý deň Kongres USA schválil nový balík pomoci pre Ukrajinu vo výške 12,3 miliardy dolárov vrátane vojenského vybavenia v hodnote 3,7 miliardy dolárov. Spojené štáty poskytli Kyjevu od začiatku invázie vo februári pomoc v celkovej výške 65 miliárd dolárov.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok