Z Ruska pre mobilizáciu podľa Forbesu utieklo až sedemstotisíc ľudí. Ide o novinársku kačicu, vyhlásil Peskov

ta3 čtk
6.10.2022 16:01

Ruský prezidentský hovorca Dmitrij Peskov dnes spochybnil správu ruskej verzie časopisu Forbes, podľa ktorej informácií z Ruska od vyhlásenia čiastočnej mobilizácie odišlo 600.000 až 700.000 ľudí. Peskov podľa agentúry TASS uviedol, že ide najskôr o novinársku kačicu.

Rusko neuzná špeciálne súdy pre vyšetrovanie zločinov na Ukrajine, uviedol Peskov. Označil ich za nelegitímne
Twitter/NEXTA

Po tom, čo predminulý týždeň ruský prezident Vladimír Putin vyhlásil čiastočnú mobilizáciu, Rusi vykúpili letenky do krajín, s ktorými má Rusko bezvízový styk, a na pozemných hraniciach s Gruzínskom alebo Kazachstanom sa vytvorili obrovské rady.

"Vyzerá to, že to bude nejaká kačica," povedal Peskov. Povedal tiež, že ani nevie, čo je to ruská verzia časopisu Forbes. "Takže si nemyslím, že je potrebné brať takéto správy vážne," vyhlásil. Dodal, že nevie, koľko Rusov presne odišlo z krajiny, ale že ich počet bude určite oveľa nižší, než uvádza časopis.

O tom, že z Ruska odišlo od 21. septembra až 700-tisíc ľudí, informoval ruský Forbes na svojom webe v utorok s odkazom na nemenované zdroje z ruskej prezidentskej administratívy. Iný zdroj oboznámený s odhadmi Kremľa časopisu povedal, že z Ruska odišiel až milión ľudí.

Spravodajský server Meduza dnes napísal , že podľa údajov oznámených Kazachstanom, Gruzínskom, Fínskom a Mongolskom odišlo z krajiny od vyhlásenia mobilizácie už najmenej 300-tisíc Rusov.

Ruská verzia časopisu Forbes, o ktorej Peskov vyhlásil, že ju nepozná, existuje od roku 2004. Po začiatku vojny na Ukrajine zakázal americký vlastník Forbesu ruskej verzii predávať reklamu. Ruský Forbes tak prestal vychádzať v tlačenej podobe a prevádzkuje iba web.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok