USA poskytnú Ukrajine ďalší balík pomoci, jeho súčasťou budú aj raketomety HIMARS

Spojené štáty poskytnú Ukrajine ďalší balík vojenskej pomoci v hodnote 625 miliónov dolárov, jeho súčasťou budú ďalšie zbrane a vojenská technika, vrátane salvových raketometov HIMARS. Podľa vyhlásenia Bieleho domu to dnes americký prezident Joe Biden povedal pri telefonáte so svojím ukrajinským náprotivkom Volodymyrom Zelenským.

V rozhovore, na ktorom sa zúčastnila aj viceprezidentka Kamala Harrisová, Biden tiež zdôraznil, že Washington nikdy neuzná ruskú anexiu ukrajinských území. Zároveň povedal, že bude naďalej podporovať Ukrajinu v jej obrane pred ruskou agresiou, a to pokiaľ to bude nutné. Okrem raketometov HIMARS, munície a ďalších zbraní nová pomoc podľa oznámenia Bieleho domu zahŕňa tajné delostrelecké systémy a obrnené vozidlá.

Biden v telefonáte tiež uviedol, že USA sú pripravené uvaliť sankcie na subjekty alebo krajiny, ktoré poskytnú podporu ruským nárokom na ukrajinské územie.

Horná komora ruského parlamentu dnes podľa agentúry TASS jednomyseľne schválila pripojenie štyroch okupovaných ukrajinských území k Rusku. V pondelok zmluvy o anexii Záporožskej, Chersonskej, Doneckej a Luhanskej oblasti podporila aj Štátna duma, dolná parlamentná komora. Príslušné zákony teraz čakajú na podpis ruského prezidenta Vladimíra Putina. Zelenskyj dnes podpísal nariadenie, ktoré znemožňuje vyjednávanie Kyjeva s Putinom.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá