Švédsko uzavrelo oblasť v okolí plynovodu Nord Stream, úniky bude vyšetrovať

Švédsko uzavrelo oblasť v okolí plynovodu Nord Stream, úniky bude vyšetrovať
Zdroj foto: AP Photo/Markus Schreiber
Švédska pobrežná stráž uzavrela oblasť v okolí minulotýždňových únikov na potrubiach plynovodu Severný tok (Nord Stream) v Baltskom mori. Urobila tak na príkaz prokuratúry pre potreby vyšetrovania týchto poškodení. Informuje agentúra AP a nemecký denník Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ).

Zákaz plavby a kotvenia platí v okruhu 9,26 kilometra (päť námorných míľ) v okolí únikov, píše FAZ s odvolaním sa na pondelkové vyjadrenie švédskej pobrežnej stráže. Okrem toho tam do odvolania nie je povolený ani rybolov či prieskum morského dna.

Prokurátor Mats Ljungqvist v pondelok uviedol, že prebiehajúce vyšetrovanie je zatiaľ v úvodnom štádiu, a preto nie je ešte schopný poskytnúť podrobnejšie informácie. Minulotýždňové podmorské výbuchy vážne poškodili potrubia plynovodov Nord Stream 1 a 2 v Baltskom mori neďaleko Dánska a Švédska. Zároveň došlo k výraznému úniku metánu do ovzdušia.

Švédsko v pondelok hlásilo zvýšenie objemu úniku z oblasti menšieho poškodenia plynovodu Nord Stream 2. Z Nord Streamu 1 však už plyn prestal unikať. Tieto úniky vyšetruje spoločný tím vyšetrovateľov zo Švédska, Dánska, Nemecka i ďalších krajín.

Ruský prezident Vladimir Putin obvinil západné krajiny zo spáchania sabotáže na podmorských plynovodoch vedúcich z Ruska do Nemecka. Spojené štáty a ich spojenci tieto obvinenia odmietajú s tým, že Rusko už dlhšie vydiera Európu obmedzením dodávok plynu.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá