Štáty EÚ reagujú na piatkovú anexiu a mobilizáciu Rusov. Pripravujú ďalší balík protiruských sankcií

Štáty EÚ reagujú na piatkovú anexiu a mobilizáciu Rusov. Pripravujú ďalší balík protiruských sankcií
Zdroj foto: SITA/AP
Krajiny Európskej únie po piatkovom rokovaní veľvyslancov pomaly mieria k dohode o novom balíku protiruských sankcií, ktorého súčasťou majú byť aj kroky umožňujúce obmedzenie cien ruskej ropy.

Únijné štáty sa však zatiaľ nezhodli na tom, či a za akých podmienok budú ochotné cenový strop zaviesť a jednotný postoj zatiaľ nemajú ani k ďalším aspektom chystanej sady postihov. Podľa jedného z diplomatov majú na sankčný zoznam pribudnúť zhruba tri desiatky ruských činiteľov či firiem.

"Vôľa prijať tie sankcie je veľká. Dôležitá je jednota, pretože všetci vedia, že je nutné byť čo najrýchlejší kvôli všetkému tomu, čo sa deje," povedal novinárom únijný diplomat v narážke na nelegálnu ruskú anexiu štyroch ukrajinských regiónov či hromadnú mobilizáciu Rusov.

Európska rada v spoločnom vyhlásení rozhodne odsúdila "nelegálne anexie ukrajinského územia Ruskom". Tento krok podľa únijných predstaviteľov porušuje právo Ukrajiny na nezávislosť a suverenitu a Rusko ním ohrozuje globálnu bezpečnosť. Holandsko túto anexiu nikdy neuzná, uviedol premiér Mark Rutte. Británia si na protest proti anexii predvolala ruského veľvyslanca v Londýne, uviedla agentúra Reuters. Nemecký kancelár Olaf Scholz a francúzsky prezident Emmanuel Macron budú o najnovšom dianí na Ukrajine osobne rokovať v pondelok, oznámil Elyzejský palác. Anexiu odsúdili aj vysokí predstavitelia Spojených štátov, Talianska, Švédska alebo Ukrajiny.

Ochotu preukázalo aj Maďarsko

Ochotu na rokovanie o nových sankciách podľa diplomata dáva najavo aj Maďarsko, ktorého vládni politici pritom vyhlasujú, že odmietajú akékoľvek ďalšie sankcie týkajúce sa energií z Ruska. Dôležité bude počas víkendu pripraviť taký návrh obmedzenia cien ropy, ktorý by bol "ekonomicky prípustný" pre všetky krajiny, priblížil spomínaný zdroj. Okrem Maďarska majú so zastropovaním cien ropy problém aj napríklad Grécko či Cyprus, ktorých lodní dopravcovia zarábajú na preprave suroviny z Ruska.

Popri cenovom strope, na ktorom sa už skôr zhodla skupina vyspelých krajín G7, majú nové sankcie zasiahnuť export niektorých materiálov a technológií využiteľných vo vojenstve. Vzťahovať sa majú aj na tri desiatky činiteľov a subjektov. Podľa niektorých zdrojov je medzi nimi aj ruský patriarcha Kirill, ktorého však už skôr odmietlo na zoznam zaradiť Maďarsko. V návrhu sa objavila aj ruská štátna firma vyvážajúca diamanty Alrosa, s jej potrestaním má zase problém Belgicko, kde sa nachádza hlavné európske centrum obchodu s diamantmi.

Ďalšie rokovania majú veľvyslanci naplánované na pondelok a konečnú zhodu by chceli dosiahnuť pred neformálnym summitom, na ktorý lídri krajín prídu koncom budúceho týždňa do Prahy.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá