Ambulantní lekári žiadajú vyššie zdroje, dôvodom sú rastúce náklady

Ambulantní lekári žiadajú vyššie zdroje, dôvodom sú rastúce náklady
Zdroj foto: TASR/Dušan Hein (ILU)
Asociácia súkromných lekárov žiada, aby bol budúcoročný rozpočet o 35 percent vyšší oproti reálnej spotrebe ambulantného sektora v tomto roku. Poukazuje pritom na zvyšujúce sa náklady na prevádzku ambulancií. V opačnom prípade sa podľa nej naplní scenár, ktorého súčasťou bude aj zavedenie poplatkov.

"Energie, zdravotnícky materiál, služby nám už začínajú lámať väzy. Nemáme prostriedky na mzdy v takej výške, aby sme si mohli udržať sestry a získať lekárov. Už dnes 40 percent z nás môže ísť do dôchodku a pokiaľ sa situácia nezlepší, v systéme ich neudržíme," skonštatoval prezident ASL Marián Šóth.

Na zvyšujúce sa náklady upozornila aj Spoločnosť všeobecných lekárov Slovenska. Pre neudržateľnosť nákladov by podľa nej viaceré ambulancie nemuseli v budúcom roku otvoriť.

Enormný rast cien trápi tiež nemocnice, niektorým narástli aj šesťnásobne. Viaceré z nich očakávajú pomoc a rokujú s rezortom zdravotníctva. Ten reagoval, že situáciou sa zaoberá spoločne s vládou. Doplnil, že dosahy rastu cien energií pociťujú všetky ministerstvá na Slovensku. V prípade nemocníc treba podľa neho mať na zreteli užší priestor na možné kompromisy medzi úsporou a spotrebou.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá