Ukrajina podá žiadosť o urýchlené prijatie do NATO, uviedol Zelenskyj v reakcii na piatkovú anexiu

Ukrajina podáva žiadosť o urýchlené prijatie do NATO. Vyhlásil to Volodymyr Zelenskyj. Urobil tak krátko po tom, čo Vladimír Putin oznámil anexiu štyroch Moskvou okupovaných ukrajinských regiónov.

Zelenskyj sa tak vyjadril krátko po tom, čo ruský prezident Vladimír Putin v Kremli oznámil anexiu štyroch Moskvou okupovaných ukrajinských regiónov a s ich proruskými vodcami podpísal zmluvy o pripojení týchto ukrajinských území k Ruskej federácii. Západ anexiu odmieta.

"Podpísaním žiadosti Ukrajiny o urýchlený vstup do NATO robíme náš rozhodný krok. Prakticky sme už preukázali kompatibilitu s aliančnými štandardmi. Sú skutočné pre Ukrajinu, skutočné na bojisku a vo všetkých aspektoch našej interakcie," povedal Zelenskyj. "Dôverujeme si, pomáhame si a chránime sa. Toto je aliancia," dodal.

Čo presne znamená "zrýchlená" žiadosť, zatiaľ nie je známe, keďže prijatie nového člena musia jednomyseľne schváliť ostatné členské štáty NATO, uvádza AP.

Ukrajinský prezident zopakoval prísľub vyhnať okupantov z obsadených území. "Celé územie našej krajiny bude oslobodené od tohto nepriateľa – nepriateľa nielen Ukrajiny, ale aj samotného života, ľudskosti, práva a pravdy," uviedol. Dodal, že Rusko o tomto zámere vie a cíti ukrajinskú silu. "Vidí, že práve tu, na Ukrajine, dokazujeme silu našich hodnôt," pokračoval.

Od začiatku ruskej invázie na Ukrajine sa ukrajinská armáda prezbrojuje a od zbraní zo sovietskej éry postupne prechádza na štandardy NATO. Ambície Kyjeva vstúpiť do NATO boli pre Moskvu jednou zo zámienok na februárovú inváziu na Ukrajinu, pripomína britská spravodajská stanica Sky News.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá