Briti budú mať nové drobné. Kráľovská mincovňa predstavila mince s portrétom Karola III.

ta3 TASR
30.9.2022 09:27

Britská kráľovská mincovňa predstavila prvé mince s portrétom nového kráľa Karola III. Briti budú môcť panovníka vidieť na "drobných" približne od decembra, keď sa do obehu postupne dostanú mince s jeho podobizňou v hodnote 50 pencí, informovala v piatok agentúra AP.

Briti budú mať nové drobné. Kráľovská mincovňa predstavila mince s portrétom Karola III.
TASR/AP

Podobizeň nového panovníka vytvoril britský sochár Martin Jennings a Karol III. ju osobne schválil, uviedla v piatok Kráľovská mincovňa. V súlade s tradíciou je kráľov portrét otočený doľava — opačným smerom než portrét jeho matky, kráľovnej Alžbety II. "Karol III. dodržal všeobecnú tradíciu, ktorú máme v britskom mincovníctve a ktorá siaha až ku Karolovi II., že monarcha je tvárou natočený opačne než jeho predchodca," vysvetlil Chris Barker z múzea Kráľovskej mincovne. 

Karol je zobrazený bez koruny. Okolo portrétu je nápis, ktorý v preklade znamená "Karol III., z milosti Božej kráľ, obranca viery". Samostatná pamätná päťlibrová minca pripomínajúca život a odkaz Alžbety II. bude vydaná v pondelok. Na jednej strane tejto mince je zobrazený Karol, zatiaľ čo na rubovej strane sú vedľa seba dve nové Alžbetine vyobrazenia. 

Kráľovská mincovňa so sídlom v južnom Walese zobrazuje britskú kráľovskú rodinu na minciach už viac ako 1100 rokov a dokumentuje každého panovníka od čias Alfréda Veľkého. Karol III. nastúpil na trón 8. septembra po smrti svojej matky Alžbety II., najdlhšie vládnucej britskej panovníčky, ktorá zomrela vo veku 96 rokov.

V Spojenom kráľovstve je v súčasnosti v obehu približne 27 miliárd mincí s podobizňou Alžbety II. Všetky zostanú zákonným platidlom a budú v obehu, kým nebude potrebné vyradiť ich ako poškodené alebo opotrebované. Vtedy ich nahradia nové mince s vyobrazením Karola III.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok