Ruská tajná služba vyšetruje poškodenie plynovodov Nord Stream ako medzinárodný terorizmus

Ruská tajná služba vyšetruje poškodenie plynovodov Nord Stream ako medzinárodný terorizmus
Zdroj foto: Danish Defence Command via AP
Ruská tajná služba FSB vyšetruje poškodenie plynovodov Nord Stream v Baltskom mori ako "medzinárodný terorizmus". S odvolaním sa na generálnu prokuratúru to uviedla agentúra Interfax. Podľa európskych politikov aj Európskej únie za haváriou stoja úmyselné útoky, Moskvu priamo neobvinili.

Zatiaľ nie je jasné, čo poškodenie spôsobilo, podľa Dánska bude miesto možné preskúmať najskôr za týždeň. Ruská generálna prokuratúra vyšetrovanie zdôvodnila tým, že poškodenie plynovodov "spôsobilo Rusku značné hospodárske škody"

Kremeľ už skôr uviedol, že zastavenie toku plynovodov podľa neho nie je v záujme Ruska ani Európy. Moskva odmieta, že by bola za škody zodpovedná, a naopak spomínala Spojené štáty.

Správy o nových problémoch s plynovodmi vedúcimi z Ruska do Nemecka sa začali objavovať v pondelok. Dánske úrady najskôr oznámili únik z plynovodu Nord Stream 2, Švédsko potom v utorok varovalo pred dvoma únikmi z Nord Streamu 1. 

Plyn uniká vo veľkom množstve na troch rôznych miestach blízko dánskeho ostrova Bornholm, a to v dánskych aj švédskych vodách.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá