V nefunkčnom plynovode Nord Stream 2 prudko klesol tlak, neskôr hlásil problémy aj Nord Stream 1

V nefunkčnom plynovode Nord Stream 2 prudko klesol tlak, neskôr hlásil problémy aj Nord Stream 1
Zdroj foto: TASR/AP
Nord Stream 2
Tlak v nepoužívanom plynovode Nord Stream 2 počas prudko klesol. Podľa prevádzkovateľa plynovodu je príčinou únik plynu juhovýchodne od dánskeho ostrova Bornholm. Vo večerných hodinách informoval o poklese tlaku aj prevádzkovateľ sesterského plynovodu Nord Stream 1. Dodal, že príčiny poklesu tlaku sa vyšetrujú.

Nord Stream 1 vedie aj z Ruska do Nemecka po dne Baltického mora a je hlavnou trasou pre dodávky ruského plynu do Európskej únie. Rusko však dodávky týmto potrubím nedávno zastavilo, čo zdôvodnilo technickými problémami.

Spoločnosť Nord Stream 2 AG v pondelok popoludní uviedla, že spoločne s príslušnými orgánmi identifikovala výlučnú ekonomickú zónu Dánska ako miesto potenciálneho úniku plynu.

Zodpovedné orgány zriadili okolo miesta, kde bol pozorovaný únik plynu, bezpečnostnú zónu. Dánsky námorný úrad v pondelok popoludní vydal príslušné varovanie. Únik plynu predstavuje nebezpečenstvo pre lodnú dopravu, ktorá je v oblasti piatich námorných míľ okolo zaznačeného miesta zakázaná.

Dánsky energetický úrad hlásil že z jedného z dvoch vedení plynovodu Nord Stream 2 uniká plyn. Aj švédsky námorný úrad varoval obchodné lode pred únikom. Tlak v plynovode Nord Stream 2, ktorý vedie po dne Baltského mora, v noci na pondelok klesol na 7 barov z 300 barov.

Nord Stream 2 sa nikdy nedostal do prevádzky. Pôvodne mal zdvojnásobiť dodávky plynu z Ruska do Nemecka. Po jeho dokončení sa doň napumpovalo 300 miliónov kubických metrov (m3) plynu. Berlín tesne pred ruským útokom na Ukrajinu zastavil proces schvaľovania plynovodu. Od začiatku vojny na Ukrajine sa spor o dodávky ruských energií vyostril. Moskva obmedzila dodávky plynu a tlačila na Nemecko, aby spustilo Nord Stream 2.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá