Proruskí úradníci chodia počas referenda na Ukrajine od dverí k dverám, mestá sú uzavreté

TA3 TASR ČTK
23.9.2022 07:02

V Moskvou ovládaných alebo okupovaných častiach Ukrajiny sa začalo narýchlo zorganizované hlasovanie, ktoré proruské úrady označujú za referenda o pripojení k Rusku. Kyjev a Západ ho považujú za podvod. Napríklad podľa poradcu šéfa ukrajinskej prezidentskej kancelárie Mychajla Podoljaka nejde o legálne referendum, ale len o propagandistickú show pre mobilizáciu.

Podľa snímok v ruských médiách chodia úradníci proruskej správy od dverí k dverám s prenosnými volebnými urnami, aby prinútili ľudí hlasovať, opisuje agentúra AFP.

Vyslali aj ozbrojené skupiny

"Dnes by bolo pre obyvateľov Chersonu najlepšie neotvárať dvere," uviedol na platforme Telegram Jurij Sobolevskyj, ukrajinský podpredseda Chersonskej oblastnej rady. Podľa náčelníka ukrajinskej správy Luhanskej oblasti Serhija Hajdaja sú ľudia nútení vypĺňať "kusy papiera" bez súkromia v kuchyniach a na dvoroch obytných domov, pričom mestá sú uzavreté, aby nemohli odísť a vyhnúť sa hlasovaniu, napísala agentúra Reuters. V meste Starobilsk proruské úrady až do utorka zakázali obyvateľom opustiť mesto a vyslali ozbrojené skupiny, ktoré prehľadávali domy a nútili ľudí, aby sa zúčastnili referenda, povedal Hajdaj.

Hlasovanie sa odohráva v samozvanej proruskej Luhanskej ľudovej republike (LĽR), Doneckej ľudovej republike (DĽR) a na Ruskom okupovaných častiach Chersonskej a Záporožskej oblasti, do nich ruské okupačné sily "začlenili" aj časti ďalších oblastí, ktoré zatiaľ držia. Odovzdať svoj hlas môžu prísť aj obyvatelia spomínaných častí Ukrajiny, ktorí sú teraz v Rusku, podľa ruských internetových zdrojov však panujú zmätky okolo toho, kam môžu prísť odovzdať hlas. 

Plebiscit má trvať päť dní. Prvé štyri dni budú členovia volebných komisií navštevovať domácnosti miestnych obyvateľov, opísal nezávislý server Meduza a ruskojazyčný web stanice BBC. Posledný deň budú podľa nich otvorené aj volebné miestnosti. Okupačné úrady toto rozhodnutie vysvetľujú obavou o bezpečnosť obyvateľov, z ktorých mnohí budú musieť voliť v osadách nachádzajúcich sa pri frontovej línii.

Hlasovacie lístky sú rôzne

V DĽR a LĽR majú hlasovacie lístky podľa médií jedinú otázku - či sa začleniť do Ruskej federácie, na ktorú je možné odpovedať áno alebo nie. V Chersonskej a Záporožskej oblasti sa žiada odpoveď na tri otázky - či je hlasujúci za odtrhnutie od Ukrajiny, pre vytvorenie nezávislého štátu a pre pripojenie k Ruskej federácii.

Ruská agentúra TASS v piatok informovala, že referenda v DĽR sa zúčastňuje necelá tisícka pozorovateľov, pričom medzi nimi nie sú žiadni nezávislí medzinárodní pozorovatelia. Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE), ktorá bežne sleduje priebeh volieb, uviedla, že výsledky nebudú z právneho hľadiska platné, pretože sú v rozpore s ukrajinskými zákonmi i medzinárodným právom, konajú sa v oblastiach, kde nie je bezpečné, a nezúčastňujú sa ich nezávislí pozorovatelia.

Kyjev a jeho západní spojenci už dopredu označili referendá za podvod. Ich predstavitelia uviedli, že výsledky neuznajú, považujú ich len za krok Moskvy k nelegálnej anexii ďalšieho ukrajinského územia. Rusko tvrdí, že referendá sú pre obyvateľov regiónu príležitosťou vyjadriť svoj názor. Všeobecne sa očakáva, že oficiálne výsledky podporia pripojenie k Rusku. Hajdej v piatok podľa stanice CNN vyhlásil, že Rusko si vykalkuluje výsledok, ktorý pre neho bude priaznivý. "Názor obyvateľstva nemá žiadny význam," uviedol.

Ukrajinská agentúra Unian medzitým napísala, že do okupovaného Melitopolu v Záporožskej oblasti proruské úrady priviezli dav z polostrova Krym, ktorý Moskva anektovala už v roku 2014, aby natočil propagandistické klipy a údajnú podporu obyvateľstva referenda o pripojení k Rusku. 

Odkázala sa pritom na exilového starostu mesta Ivana Fedorova, podľa ktorého okupanti pred niekoľkými dňami natočili reportáž, v ktorej ľudia v uliciach vyjadrovali podporu Rusku - hovorili však s prízvukom a neboli vraj z Melitopolu. Okrem toho sa podľa Fedorova objavujú prvé správy o tom, že obyvatelia Melitopolu úradníkom obchádzajúcim byty neotvárajú a nereagujú na ich výzvy. "Môžeme tak potvrdiť, že toto referendum je podvod," uviedol Fedorov.

Kremeľ vykonal na ukrajinských územiach pod svojou kontrolou množstvo akcií, ktoré vyvolávajú hlbokú skepsu ohľadom prípadnej legitimity hlasovania, napísalo na svojom webe Rádio Slobodná Európa/Rádia Sloboda (RFE/RL). Moskva už roky vydáva ukrajinským občanom v DĽR a LĽR ruské pasy. Od začiatku invázie Kremeľ podľa západných odhadov deportoval do Ruska asi 1,6 milióna ukrajinských občanov a zároveň na ukrajinské územie dopravil autobusmi ruských občanov, píše stanica.

 Moskva tiež zachytila osobné a biometrické údaje státisícov Ukrajincov v takzvaných "filtračných táboroch", ktoré zriadila po začatí invázie, čo podľa odborníkov otvára priestor na manipuláciu s hlasovacími lístkami. Rusko má za sebou len malú históriu slobodných a spravodlivých volieb, naopak, bežne sa v nich napríklad falšujú hlasovacie lístky a voliči sú zastrašovaní, poznamenala RFE/RL.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok