Školskí odborári štrajk neobnovili, s bojkotom maturít nesúhlasia

Aktualizované:
Štrajk školských zamestnancov zostáva naďalej prerušený. Ďalšie protestné aktivity chcú školskí odborári podniknúť až v prípade, že minister nezapracuje ich požiadavky do vízie o ďalších krokoch v školstve, ktorú má do konca marca predložiť parlamentu.

Štrajk v deň monitora deviatakov a písomných maturít, ktorý chcú zorganizovať Nové školské odbory, považuje Odborový zväz pracovníkov školstva a vedy na Slovensku za neadekvátny a nesystémový.

"Štrajkový výbor odporúča našim členom a základným organizáciám zvážiť, či sa do daného protestu pripoja, pretože my nechceme ohrozovať deti a rodičov, lebo vieme, že nás v našom štrajku podporili," povedal po dnešnom zasadnutí predsedníctva líder zväzu Pavel Ondek.

Školský odborový zväz chce na zasadnutiach Rady pre systémové zmeny v školstve, ktorá je poradným orgánom ministra školstva, presadzovať svoje požiadavky. "Pokiaľ by sa ukázalo, že nebudú zapracované naše požiadavky, predsedníctvo zväzu rozhodne o okamžitom vyhlásení protestných akcií, je tu aj možnosť vyhlásenia štrajku," povedal Ondek.

Školskí odborári prizvali na dnešné rokovanie aj zástupcu škôl, ktoré spustili štafetový štrajk, Branislava Kočana z Gymnázia na Ulici L. Sáru v Bratislave. Odborári by podľa neho mali pokračovať v protestných aktivitách hneď. "Železo by sa malo kuť za horúca," povedal Kočan po odchode z rokovania.

Najdlhší štrajk školských zamestnancov v histórii Slovenska odštartoval 26. novembra minulého roka. Po troch dňoch ho školskí odborári prerušili, čo vyvolalo u učiteľov vlnu nevôle. Bratislavské školy spustili následne štafetový štrajk, každý deň tak neučila iná škola.

Vláda zvýšila tarifné platy učiteľov a odborných zamestnancov od nového roka o päť percent. Okrem toho kabinet zmenil nariadenia, podľa ktorého musia dať samosprávy školám na platy od začiatku tohto roka celý mzdový normatív. Doteraz im museli dávať 90 percent.

Hrubé priemerné mzdy učiteľov by tak podľa ministra financií Petra Kažimíra mali vzrásť o 94 eur. Učitelia toto číslo spochybňujú. Samosprávy zas tvrdia, že celý normatív na platy dávali aj doteraz.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá