Ocot poslúži nielen v kuchyni, ale aj záhrade: Toto všetko dokáže vyriešiť

18.9.2022 10:00

Silu octu už celé roky využívajú ženy nielen pri varení, ale aj čistení domácnosti. A rovnako je táto kyslá tekutina nápomocná aj v záhrade.

Ocot poslúži nielen v kuchyni, ale aj záhrade: Toto všetko dokáže vyriešiť
Foto: Pexels

Predtým, než udrie zima, vyriešite toto všetko v záhrade pomocou obyčajného octu. A niektoré triky využijete dokonca celoročne.

Burina

Sezóna v záhrade ešte stále nekončí, a ak vás trápi burina, potom je to problém, ktorý nepozná ročné obdobie. Nie je to však nič, s čím by si neporadil ocot. Stačí ho naliať do nádoby s rozprašovačom a posprejovať listy buriny, ktoré postupne zožltnú a zvädnú.

Škodcovia

Ocot je pre slimákov taký agresívny, že ak prejdú po jeho roztoku, ich telá sa rozpustia ako v kyseline. Jeden zo spôsobov je dať ku hriadkam misky s octom, druhý je použitie rozprašovača, ktorým budete pravidelne robiť neviditeľnú líniu okolo záhonov. Pomocou octu odplašíte aj mnoho hmyzu, ktorý by mohol úrodu obžierať.

Prírodné hnojivo

Ocot nemusí rastliny len spáliť, v správnej koncentrácii je táto tekutina pre rastliny dokonca prospešná a funguje ako hnojivo. Najmä rastliny, ktoré milujú kyslú pôdu, ako rododendron, gardénia či hortenzia, sa potešia takejto zálievke. Do desať listrovej krhly pridajte asi deci octu, dobre premiešajte a polievajte.

Klíčenie

Ocot pomôže rastlinám urýchliť aj klíčenie. Semená namočte do misky, ale tak, aby ich hladina vody úplne nezakryla. Pridajte jednu až tri polievkové lyžice octu, misku alebo nádobu zakryte a nechajte semienka cez noc odpočívať. Na druhý deň môžete vysievať a vďaka octu sa tešiť oveľa skôr z úrody, pretože zjemní tvrdé škrupiny okolo semienok, čím urýchli ich dozrievanie.    

Náradie

Tak ako ocot funguje na čistenie v domácnosti, rovnako môžete jeho silu využiť aj pred zazimovaním záhradných nástrojov. Pomocou octového roztoku v rozprašovači umyte všetky kovové časti nástrojov. A ak majú niektoré hrdzu, nechajte ich niekoľko hodín namočené v octovom roztoku a potom koróziu ľahšie zotriete. V oboch prípadoch ocot nenechávajte na kove, ale motyky, hrable, rýle či lopaty ešte opláchnite mydlovou vodou a až potom uskladnite na zimu.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok