Eurokomisia požaduje cenový strop na ruský plyn, žiada aj povinné obmedzenie spotreby elektriny

TA3 ČTK
7.9.2022 12:59

Európska komisia navrhuje zaviesť cenový strop na plyn dovážaný z Ruska. Exekutíva Európskej únie počíta aj s využitím neočakávaných ziskov energetických firiem na pomoc ohrozeným spotrebiteľom či s povinným obmedzením spotreby elektriny v najvyťaženejších hodinách. Uviedla to v stredu predsedníčka komisie Ursula von der Leyenová, ktorá predstavila návrh pripravený na piatkové mimoriadne rokovanie ministrov energetiky členských krajín zvolané českým predsedníctvom.

Na rokovaní so zástupcami vlád budú snažiť nájsť spoločný postup proti rekordne vysokým cenám energií súvisiacim aj s obmedzovaním dodávok ruského plynu. "Sme konfrontovaní s astronomickými cenami energií pre domácnosti a firmy a s enormnými výkyvmi trhu. Preto predložíme sériu okamžitých opatrení, ktoré ochránia zraniteľných spotrebiteľov a firmy a pomôže im, aby sa adaptovali," vyhlásila šéfka exekútívy Únie.

Únijní činitelia očakávajú, že medzi členskými štátmi vyvolá najväčšia diskusia návrh zaviesť maximálnu cenu ruského plynu. Ten podľa von der Leyenovej v súčasnosti tvorí už iba deväť percent všetkého dovozu plynu do EÚ namiesto minuloročných 41 percent. Najmä stredoeurópske krajiny sú na ňom ale naďalej závislé a obávajú sa úplného uzavretia kohútov, ktorým hrozí Moskva v prípade zavedenia cenového stropu. Český minister priemyslu a obchodu Jozef Síkela povedal, že české predsedníctvo bude tento návrh chcieť zo zasadnutia ministrov vybrať.

Ďalšou súčasťou návrhu je stanovenie maximálnej ceny na výrobu elektriny z lacnejších zdrojov, ako je plyn. Podľa denníka Financial Times (FT) by doteraz neverejná časť návrhu mala počítať so stropom 200 eur za megawatthodinu. Aktuálna denná cena elektriny v Nemecku je viac ako dvojnásobok.

"Je čas, aby mali spotrebitelia prospech z nízkych nákladov na nízkouhlíkové zdroje energie, ako sú tie obnoviteľné," povedala von der Leyenová. Popri solárnej či veternej energii sa obmedzenie ziskov bude týkať aj jadrových či uhoľných elektrární. Komisia však počíta aj s tým, že takzvané solidárne príspevky budú únijné krajiny vyberať aj od výrobcov fosílnych palív.

Brusel navrhne aj obmedzenie spotreby elektriny podobne ako tomu bolo už v júli pri plyne. Pri elektrickej energii by sa malo týkať hodín, kedy je spotreba aj cena najvyššia. Napríklad niektoré automatizované podniky by podľa šéfky komisie mohli prejsť z denného na nočnú či víkendovú prevádzku. Komisia je zároveň pripravená upraviť pravidlá štátnej pomoci firmám, aby členské krajiny mohli poskytnúť energetickým spoločnostiam záruky na získanie likvidity. 

Tú potrebujú kvôli zálohám na dlhodobé kontrakty na predaj energií, ktorých nedostatočná ponuka taktiež prispieva k zdražovaniu. Únijní ministri dostanú v piatok návrh komisie spolu s podnetmi českého predsedníctva, o ktorých debatujú veľvyslanci členských krajín. Diplomati očakávajú, že s debatami by mohla vzísť predbežná podpora viacerých opatrení, ktorých podrobnosti sa komisia chystá predstaviť budúci týždeň.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok