Kráľovná vymenovala Trussovú za novú britskú premiérku, poverila ju aj zostavením vlády

6.9.2022 13:55

Novozvolená líderka britskej Konzervatívnej strany Liz Trussová sa v utorok oficiálne stala premiérkou. Kráľovná Alžbeta II. ju poverila zostavením vlády vo svojom škótskom sídle Balmoral. Informovala agentúra AP.

Doterajšia ministerka zahraničných vecí Trussová vo funkcii premiérky nahradí Borisa Johnsona. V pondelok ho nahradila aj na čele Konzervatívnej strany po vnútrostraníckom hlasovaní, v ktorom zvíťazila nad bývalým ministrom financií Rishim Sunakom.

Proces výberu nového predsedu Konzervatívnej strany sa začal v júli po tom, ako Johnson oznámil svoju rezignáciu. Do súboja sa prihlásilo osem kandidátov, dvaja najúspešnejší - Trussová a Sunak - postúpili do záverečného kola.

Trussová od roku 2012 pôsobila na viacerých ministerstvách vo funkcii štátnej tajomníčky či vedúcej rezortu. Ministerkou zahraničných vecí sa stala v novembri 2021. V pondelok po oznámení víťazstva vo vnútrostraníckom hlasovaní sľúbila priniesť riešenia v oblasti rastúcich cien energií a znížiť dane s cieľom zabrániť hospodárskej recesii, píše BBC.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok