Kuchynské utierky sú domovom milióna baktérií: Takto často by ste ich mali prať a meniť
Pomocník na nezaplatenie. Kuchynská utierka je nám po ruke niekoľkokrát do dňa. Na utretie mokrého riadu či rúk, prípadne na spratanie omrviniek z kuchynskej linky. A keďže ju používame prakticky nonstop a na všetko, ako často by sa teda mala prať?
Všetko čistíte a dezinfikujete ale pritom si neuvedomujete, pre koľko baktérii je domovom obyčajná kuchynská utierka. Ak chcete mať skutočne čistú a najmä zdraviu nezávadnú domácnosť, mali by ste ich meniť oveľa častejšie ako je štandardom vo väčšine domácností.
Po každom použití
Štúdia z americkej Arizony ukázala, že na 89 % utierok sa nachádzajú baktérie E.coli. Podľa vedcov sa utierka kontaminuje už po jednom utretí riadu, ale predstava, že po každom takomto použití ju budeme hádzať do špinavej bielizne je trochu nepredstaviteľná. Tak, čo teda odborníci radia:
Pozor na vlhkosť
Problémom je podľa vedcov najmä vlhkosť utierok, ktorá dovoľuje baktériám množiť sa. Preto je ich základnou radou používanie viacerých utierok súčasne, pričom po novej by ste mali siahnuť vždy, keď tá prvá navlhne. Ak robíte to, že s mokrou handrou prejdete kuchynskú linku, pretože využívate jej vlhkosť, práve ste si po linke rozniesli milióny baktérii.
Rozdielny účel
Druhou možnosťou, ako sa vyhnúť množeniu baktérií na utierkach, je používanie konkrétnych kúskov podľa účelu. Napríklad jednu utierku mať vyhradenú na riad, inú na ruky. No i tak je podľa vedcov z Arizony hraničný čas, kedy treba utierku hodiť do prania, tri použitia, maximálne tri dni.