Ceny plynu pokračujú v prudkom raste, elektrina je na novom rekorde

22.8.2022 10:52

Ceny zemného plynu v Európe pokračujú aj na začiatku nového týždňa v prudkom raste, keď v pondelok vyskočili až o 16 %. To podporilo aj ceny elektriny, ktoré sa dostali na nové rekordy.

Hlavným dôvodom sú obavy z dlhšieho zastavenia dodávok cez plynovod Nord Stream 1, čo by mohlo stiahnuť európske ekonomiky, už aj tak sužované energetickou krízou, do recesie.

Referenčný kontrakt na plyn s dodávkou v septembri sa na burze v Amsterdame o 10.02 h SELČ predával s plusom 15 % po 281,86 eura za megawatthodinu (MWh).

Cena referenčného nemeckého kontraktu na elektrinu s dodávkou v budúcom roku na európskej energetickej burze EEX vzrástla v pondelok až o 13 % na rekordných 630 eur za MWh. Okrem obmedzenia dodávok ruských energií je ďalším dôležitým faktorom veľký výpadok atómových kapacít vo Francúzsku, ktoré bývalo tradičným exportérom elektriny.

Ruský koncern Gazprom v piatok (19. 8.) oznámil, že od 31. augusta do 2. septembra pre opravu turbíny úplne odstaví plynovod Nord Stream 1. To zvýšilo obavy, že plynovod by sa nemusel vrátiť do prevádzky v uvedenom termíne.

Odstávka plynovodu, ktorý je aj tak už niekoľko týždňov využívaný len na 20 % maximálnej kapacity, ešte výraznejšie naruší dodávky plynu do Európy sužovanej energetickou krízou. Takisto podporuje obavy, že Rusko môže pred zimnou sezónou dodávky úplne zastaviť. Pred touto možnosťou opakovane varovali európski politici a inštitúcie, keďže Moskva sa snaží o odvetu za západné sankcie prijaté pre jej útočnú vojnu proti Ukrajine.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok