Dcéra ruského senátora otvorene prehovorila o svojom názore na vojnu. Diktatúra skôr či neskôr padne, hovorí

TA3 ČTK
19.8.2022 16:11

Dcéra ruského politika, ktorý navrhol poslať odporcov vojny proti Ukrajine do Donbasu na odpratávanie trosiek, vystúpila proti vojne a diktatúre. Dnes pristála v zahraničí, píše stanica BBC na svojom ruskojazyčnom webe.

Dcéra ruského senátora otvorene prehovorila o svojom názore na vojnu. Diktatúra skôr či neskôr padne, hovorí
Instagram/Diana Isakovova

"Som proti tejto vojne! No War! Dá sa povedať, že som nevolila túto vládu, ale pritakávala som jej svojim mlčaním, nečinnosťou a strachom o svoj život, aj keď som vedela o jej krutosti a nemorálnosti. Teraz kvôli našej vláde trpí nielen náš národ, ale aj susedný," napísala na sociálnej sieti dvadsaťpäťročná Diana Isakovová, dcéra senátora Eduarda Isakova z prvého manželstva.

Prísľub, že bude rozprávať o uplynulých piatich mesiacoch, dala ešte na letisku. "Vo vlasti som nemohla hovoriť, čo si myslím," uviedla Isakovová, ktorá dnes ráno pristála v bližšie neupresnenej "novej krajine".

"Je veľmi ťažké hovoriť o emóciách, ktoré som prežívala, keď 24. februára začala vojna. Pocítila som hrozný odpor a silný príliv empatií," povedala BBC. "Človek zabíja človeka a robí to Rusko, v ktorom žijem. V prvých dňoch som veľmi plakala, prepadala smútku, ako keby umieral niekto blízky z rodiny," dodala.

Otcom dievčaťa je Eduard Isakov, senátor za Chantymanský autonómny okruh. Isakov figuruje v sankčných zoznamoch Británie, Európskej únie a Kanady. Na rokovaní Rady federácie, hornej komory ruského parlamentu, teraz prichádza s veľkým písmenom Z, symbolom invázie, na saku. Minulý mesiac navštívil rodinu zabitého člena ruskej rozviedky. "Som hrdý, že tak mladí chlapci bránia našu krajinu a bojujú proti nacistom," povedal.

V apríli navrhol poslať odporcov vojny proti Ukrajine obnovovať Donbas. "Nemali by platiť pokutami, ale vlastnými rukami, ktorými píšu hnusné príspevky na sociálnych sieťach, mali by niečo urobiť pre vlasť. Nech idú čistiť ulice od odpadu, natierať ploty. Mali by ich poslať do Doneckej a Luhanskej ľudovej republiky obnovovať mestá a obce, " vyhlásil.

Diana je učiteľkou jogy, spevu a meditácie. BBC povedala, že dávno bola na strane uväzneného opozičného politika Alexeja Navalného a zakázaného servera Meduza, ale radšej zostávala ticho. Predvlani potajomky, aby sa to otec nedozvedel, išla v Soči na demonštráciu po otrávení Navaľného. S bývalým manželom na túto tému často viedla „kuchynské reči".

Nezhody kvôli LGBT

Ďalšia nezhoda s otcom sa týkala práv sexuálnych menšín. "Keď v Čečensku zabíjali homosexuálov, strašne ma to ranilo, snažila som sa vyjadriť na túto tému. Mohol mi ale zavolať, aby povedal, nech to zmažem. A bolo jasné, že ak by som nepočúvla, tak zbohom," dodala.

Sama Isakovová sa cíti byť bisexuálna, čo aj potvrdila BBC. Tento rok v marci prišla v Soči na protivojnovú demonštráciu, na usporiadanie ktorých vyzýval Navaľnyj, ale prišlo len málo ľudí, a tak sa rozhodla vymyslieť vlastnú akciu. Sedemnásteho apríla v nenápadnom oblečení, s rúškom na tvári a v rukaviciach išla rozdávať vlastnoručne zhotovené protivojnové letáky. Rýchlo ju zadržali policajti v civile. Šesť hodín bola na polícii, ale odmietla odpovedať na otázky predovšetkým kvôli "detinskému" strachu z prísneho otca, z jeho odsúdenia a zavrhnutia.

Keď si policajti uvedomili, že zatkli senátorovu dcéru, pokúsili sa s ňou manipulovať sľubom, že otcovi nič nepovedia, keď s nimi bude spolupracovať. Protokol podpísala bez toho, aby si ho prečítala, až neskôr sa cez známych pokúšala zistiť, či nie je trestne stíhaná, ale nič také nevypátrali. "Myslím, že kvôli otcovi to zmietli pod koberec," predpokladá.

Nasledujúci deň si ju predvolala na výsluch tajná služba FSB a večer sa o všetkom dozvedel otec, ktorému telefonovalo "neskutočné množstvo hodnostárov" a nakoniec aj predsedníčka hornej komory Valentina Matvijenková. "Pociťovala som nerozumný strach," povedala dievčina, ktorej otec vynadal, že je "nepriateľ rodiny, nepriateľ ľudu, zločinec" a že už nie je jeho dcéra. Keď sa odmietla kajať a ospravedlňovať, žiadal, aby opustila dom v Soči, v ktorom žila posledných päť rokov.

Prísna výchova

Diana mala konflikty s prísnym otcom už v detstve, trpela kvôli tomu depresiami, šesťkrát sa pokúsila o samovraždu. "Bola som zlomená v dôsledku prísnej výchovy, keď sa všetko točilo okolo potrieb mojich rodičov," uviedla. V Rusku sa podľa nej uplatňuje výchova zavrhujúca city a emócie. Keď ju otec zase raz zavolal, aby sa vysmial jej pocitom, poslala ho kamsi a potom spolu dva roky nehovorili. Potom sa ale uzmierili: "Otec ma pozval na týždeň a zostala som päť rokov." Žila v dome v Soči, kam Eduard Isakov jazdil s druhou manželkou a mladšími deťmi na prázdniny.

Po protivojnovej akcii v apríli 2022 sa otec snažil na ňu zvaliť vinu, urobiť z nej zradkyňu. Dalo jej prácu, aby si uvedomila, že postupovala správne, keď sa postavila proti vraždeniu, ktoré pokladá za nemorálne a nesprávne. "Neprijímam žiadnu zodpovednosť za otcove rozhodnutie. Viem, že sa podpísal pod papier privoľujúci k vpádu. Nehanbím sa, necítim sa vinná. Je dospelý, nesie zodpovednosť za svoje činy," povedala.

„Možno sa trápim kvôli tomu, čo s ním v budúcnosti bude, pretože som presvedčená, že diktatúra skôr či neskôr padne. Bohužiaľ tak vysoko postavení ľudia, ako je môj otec a ako je naša vláda, podceňujú druhých a myslia si o sebe príliš veľa. Majú pocit, že to, čo sa teraz deje, je navždy, že Putin je navždy, ale z dejín ľudstva môžem usudzovať, že ľudia sa prebudia, spomenú si, že majú hlas a vôľu." dodala.

Isakovová sa v lete rozhodla odísť z Ruska a čo najhlasnejšie vyjadriť svoje postoje proti vojne. Interview ponúkla BBC a serveru Meduza. "Mám právo to urobiť, mám právo rozprávať," uviedla

zdielať
zdielať
Komentáre k článku
Zdielajte článok