Kormidloval som loď uprostred búrky, obhajuje sa bývalý austrálsky premiér. Dosadil sa na päť ministerských postov

Kormidloval som loď uprostred búrky, obhajuje sa bývalý austrálsky premiér. Dosadil sa na päť ministerských postov
Zdroj foto: SITA/AP
Bývalý austrálsky premiér Scott Morrison v stredu vyhlásil, že sám seba počas pandémie dosadil na päť ministerských pozícii preto, lebo údajne "kormidloval loď uprostred búrky". Odmietol sa tiež vzdať svojho mandátu v parlamente. Informovala o tom agentúra Reuters a denníka The Guardian.

Predseda austrálskej vlády Anthony Albanese informoval, že Morrison sa počas pandémie vymenoval okrem iného za ministra vnútra, financií či zdravotníctva bez toho, aby o tom informoval svojich kolegov, parlament či voličov. Až tri z piatich ministerstiev však až do minulého týždňa, keď sa škandál prevalil, netušili, že v skutočnosti stál na ich čele Morrison.

"Kormidloval som loď uprostred búrky," obhajoval na tlačovej konferencii bývalý premiér svoje konanie. Dodal, že iba on "ako predseda vlády a nikto iný" mohol "skutočne pochopiť váhu zodpovednosti, ktorá bola na jeho pleciach".

Morrison tiež uviedol, že jednotlivé ministerstvá o svojom vymenovaní neinformoval preto, lebo "svoje právomoci chcel aj tak využiť len v prípade núdze". Miestne médiá v pondelok oznámili, že Morrison ako minister financií využil svoje právomoci na zastavenie plynárskeho projektu pri pobreží Sydney. Morrison v tejto súvislosti s vyhlásil, že so svojím rozhodnutím je "veľmi spokojný".

Albanese v reakcii na Morrisonovu tlačovú konferenciu uviedol, že bývalý premiér "v podstate zdemoloval austrálsky demokratický systém". V pondelok tiež povedal, že niečo také by bolo na smiech, keby nešlo o demokratickú krajinu. Morrison bol premiérom od roku 2018. Jeho konzervatívna koalícia Liberálnej strany vládla tri trojročné volebné obdobia po sebe. V máji ho v parlamentných voľbách porazila Austrálska strana práce na čele s Anthonym Albanesem.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá