Gašparovič sa zhoduje s Ficom vo veci jednej zdravotnej poisťovňe

Gašparovič sa zhoduje s Ficom vo veci jednej zdravotnej poisťovňe
Zdroj foto: SITA
Zámer premiéra Roberta Fica (Smer-SD), ktorý chce na Slovensku zaviesť len jednu zdravotnú poisťovňu, podporuje aj prezident Ivan Gašparovič.

"Ja som bol vždy za jednu poisťovňu a som aj teraz za to, aby to vláda takto riešila," vyhlásila hlava štátu v rozhovore pre agentúru SITA. Zároveň však dodáva, že je už na vláde, akým spôsobom to dosiahne. Fico podľa prezidenta musí zvážiť, aký dopad môže mať prípadné vyvlastnenie súkromných poisťovní. Ak by možné dôsledky nepoznal, môže podľa Gašparoviča pochybiť.

Prezident sa s Ficom zhoduje aj v názore na zisk zdravotných poisťovní. "Peniaze, ktoré dávam do zdravotnej poisťovne, sú na to, aby mi mohli vyplatiť lieky, aby mi mohli vyplatiť lekárske zákroky, ale nie sú to peniaze na to, aby z toho profitovali zamestnanci alebo poisťovne ako také," nazdáva sa hlava štátu.

Zdravotná poisťovňa má byť podľa jeho slov akoby banka, kde si ľudia ukladajú svoje peniaze, s ktorými môže poisťovňa disponovať, ale len v uzavretom kruhu zdravotníctva. "Choďte po niektorých nemocniciach, pozrite sa, ako vyzerajú čakárne a ordinácie a choďte do tých nových budov poisťovní. Okrem mramoru, niklu, kože a drahého dreva tam nenájdete nejakú starú stoličku, aká je v čakárni v nemocnici," poznamenal Gašparovič. Zdravotníctvo podľa neho potrebuje novú štruktúru a je rád, že šéfka rezortu zdravotníctva Zuzana Zvolenská poukazuje na niektoré chyby a hľadá riešenia.

Vláda ešte v októbri schválila projekt zavedenia jednej zdravotnej poisťovne na Slovensku. Kabinet podľa Fica principiálne odmieta predstavu, aby si súkromné zdravotné poisťovne brali z verejných peňazí súkromný zisk. Ak sa vláda s vlastníkmi dvoch súkromných poisťovní nedohodne, na rad podľa Fica môže prísť vyvlastnenie. Za roky 2006 až 2011 si podľa Fica súkromné poisťovne vytiahli 550 mil. eur ako zisk, okrem toho mali ďalších 350 mil. eur ako výdavky zo správneho fondu. Vláda chce podľa neho rokovať so súkromnými poisťovňami do konca budúceho roka.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá