Bratislavčania môžu vybrať, čo bude ukryté v časovej schránke. Do finále sa dostali štyri návrhy

Bratislavčania môžu vybrať, čo bude ukryté v časovej schránke. Do finále sa dostali štyri návrhy
Zdroj foto: TASR/Martin Baumann
Odborníci otvorili časovú schránku z Michalskej veže po viac ako 175 rokoch. Na snímke je všetko, čo sa nachádzalo v časovej schránke 21. októbra 2021 v Bratislave
Verejnosť môže vo veľkom finále vyberať zo štyroch návrhov, ktorý z nich bude z tohto obdobia vložený do časovej schránky v Michalskej veži v Bratislave, umiestnenej v hlave sochy archanjela Michala. Hlasovať môžu Bratislavčania do 19. augusta. Na sociálnej sieti o tom informuje hlavné mesto i Múzeum mesta Bratislavy.

Obyvatelia Bratislavy môžu zahlasovať napríklad za kapsulu s DNA Bratislavy (semená vybraných stromov, pôdu z mestských lesov a podobne). Na výber majú aj mapu liniek mestskej hromadnej dopravy, mapu Bratislavy i víziu Bratislavy, teda futuristickú pohľadnicu mesta a jeho podoby o približne 200 rokov.

"Dôkladne sme zvažovali všetky atribúty, ktoré je pri časovej kapsule nevyhnuté zvážiť – od veľkosti cez správny pomer reprezentatívnosti a nadčasového humoru až po potenciál nezničiteľnosť nášho odkazu," konštatuje bratislavský magistrát. Poukazuje na viaceré došlé návrhy vrátane antigénového testu s podpisom ministra financií, smartfónu, bitcoinu či automobilu.

Novú časovú schránku pripravuje v súčasnosti reštaurátor kovov a akademický sochár Stanislav Kožela, ktorý zároveň stojí za reštaurovaním poškodenej medenej plastiky archanjela Michala z polovice 18. storočia. Tú vlani pre generálnu rekonštrukciu veže sňali z jej vrcholu po viac ako 170 rokov. Práve v hlave sochy bola časová schránka nájdená a v októbri 2021 otvorená.

Časová schránka ukrývala dokumenty z 18. a 19. storočia, dobové platidlá či výmenné lístky po devalvácii vtedajšej meny po štátnom bankrote, škatuľku s relikviami deviatich svätcov zatavenými v posvätnom vosku, ale tiež medené platničky, mená členov tzv. širšej i užšej mestskej rady či papier s nemeckým textom s menami zhotoviteľov krovu helmice spolu s odkazom v podobe prosby o modlitbu za ich duše z 1758, keď bola schránka vyhotovená medikováčskym majstrom Petrom Ellerom.

Michalská veža prechádza v súčasnosti generálnou opravou, prihliada sa na jej pôvodnú barokovú podobu, ktorú získala prestavbou v roku 1758. Po dokončení obnovy bude na ňu vrátená aj opravená socha sv. Michala Archanjela. S ukončením rekonštrukčných prác sa počíta v 1. polroku 2023. Michalská veža je najzachovanejšou časťou mestského opevnenia.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá