Výbuchy na Kryme spôsobil ukrajinský útok, uviedol a následne poprel Pentagón

Výbuchy, ktoré v utorok otriasli ruskou leteckou základňou Saky na okupovanom Kryme, spôsobil ukrajinský útok. V piatok to uviedlo americké ministerstvo obrany, podľa ktorého ukrajinská armáda vyvíja na juhu krajiny silný tlak na ruského protivníka.

V sobotu ráno ale ministerstvo informáciu z textu odstránilo a označilo ju za nepresnú. Ukrajinskí predstavitelia už skôr odmietli, že by ich jednotky stáli za výbuchmi na Kryme. Ruské úrady potom hovorili o explózii niekoľkých kusov leteckej munície v úložisku na letisku.

"Ukrajina 9. augusta bombardovala ruskú leteckú základňu Saky, ktorá sa nachádza v oblasti Krymu, ktorý Rusko obsadilo a anektovalo v roku 2014. Bombardovanie malo výrazný vplyv na ruskú vzdušnú silu a personál," stálo v pôvodnom znení textu, ktorý zverejnil Pentagónom. V novom znení stojí, že na ruskej základni sa uskutočnilo niekoľko výbuchov bez toho, aby Pentagón upresnil ich príčinu.

Podľa analýzy zverejnenej na stránkach amerického ministerstva obrany ukrajinská armáda v posledných dňoch zaznamenala územné zisky na severe krajiny pri Charkove a vyvíja silný tlak na ruské jednotky na juhu krajiny pri Chersone. "Rusko pokračuje v náhodnej paľbe na ukrajinské územie, čo spôsobuje rozsiahle straty medzi civilistami," uviedla analýza.

Podľa velenia ukrajinskej armády bolo pri výbuchu na Kryme zničených deväť ruských lietadiel. Údaj ale nemožno nezávisle overiť. Poradca šéfa ukrajinskej prezidentskej kancelárie Mychajlo Podoljak odmietol, že by výbuchy spôsobil útok ukrajinskej armády. Rusko poprelo, že by bolo nejaké lietadlo poškodené. Podľa Moskvy na základni explodovalo niekoľko kusov leteckej munície.

Vo štvrtok médiá informovali o satelitných snímkach spoločnosti Planet Labs. Tie ukazujú, že rozsiahle časti letiskovej plochy sú spálené. Hlavné vzletové a pristávacie dráhy základne sa zdajú byť neporušené, ale najmenej osem lietadiel bolo zrejme poškodených alebo zničených. 

Na snímke je vidieť niekoľko kráterov. Väčšina z nich sa nachádza v časti základne, kde boli lietadlá zaparkované pod holým nebom. Podľa BBC zábery naznačujú, že na základňu niekto podnikol cielený útok.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá